Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra powstanie szybciej

e-petrol.pl
2020-11-24 / 09:46
Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra powstanie szybciej

Z oceny skutków regulacji do nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym wynika, że inwestycje obejmujące budowę oraz przebudowę Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw Góra, należącego do spółki IKS Solino z Grupy PKN Orlen, zostaną przyspieszone dzięki ułatwieniu wykupu gruntów niezbędnego do towarzyszących modernizacji inwestycji liniowych.

Modernizacja podziemnego magazynu zostanie sfinansowana przez PKN Orlen bądź inną spółkę z Grupy Orlen. Skarb Państwa poniesie tylko część kosztów odszkodowań z tytułu wywłaszczeń nieruchomości pod te inwestycje. Maksymalne koszty odszkodowań Skarbu Państwa z tytułu wywłaszczeń szacowane są na 5,84 mln zł.

Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra (PMRiP "Góra") jest jedynym magazynem kawernowym w Polsce. Jego pojemność nie jest dostosowana do wymagań ustawowych. Jednak w kontekście modernizacji i rozwoju magazynu jego rozwój jest obarczony ryzykiem opóźnień, wynikających głównie z trudności w nabywaniu praw do dysponowania gruntami i konieczności aktualizacji lub ponownego pozyskiwania decyzji administracyjnych, w tym na drodze sądowej wobec braku porozumień z właścicielami. W związku z tym niezbędne jest stworzenie ram prawnych, ułatwiających i przyśpieszających realizację rozpoczętego już programu inwestycyjnego.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.