Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Po trzech kwartałach 2020 roku wyniki PGNiG są bardzo dobre

e-petrol.pl
2020-11-19 / 09:54
Po trzech kwartałach 2020 roku wyniki PGNiG są bardzo dobre

EBITDA GK PGNiG wypracowana od stycznia do końca września 2020 roku wyniosła prawie 10,7 mld zł. Wynik EBIT przekroczył 8,24 mld zł. W kontekście aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem i otoczenia biznesowego, to bardzo dobre wyniki – ocenia spółka.

PGNiG podkreśla, że pomimo niskich cen ropy i gazu oraz pogorszenia światowej sytuacji gospodarczej wskutek pandemii koronawirusa Grupa po raz kolejny przedstawiła bardzo dobre wyniki finansowe i solidne wyniki operacyjne.

Po pierwszych dziewięciu miesiącach roku PGNiG miało 27,43 mld zł przychodów ze sprzedaży, o 7 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniosły 29,65 mld złotych. Jednocześnie Grupa o 31 proc. obniżyła koszty operacyjne do 19,19 mld zł z 27,81 mld zł rok wcześniej.  

Wyniki osiągnięte przez GK PGNiG w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. pozostają bardzo dobre również po ich oczyszczeniu z efektów odpisów majątku trwałego i rozliczenia nadpłaty za dostawy gazu w ramach kontraktu jamalskiego w efekcie wygranego arbitrażu z Gazpromem. Bez wpływu tych czynników na wynik finansowy, EBITDA GK PGNiG wyniosła 5,5 mld zł - o 32 proc. więcej niż w ubiegłym roku, a EBIT - 3,06 mld zł, a więc o 51 proc. więcej rok do roku.

Największy wkład w wynik finansowy PGNiG miał segment Obrót i Magazynowanie, który odpowiadał za 77 proc. EBITDA Grupy. Udział segmentu Dystrybucji wyniósł 14 proc., Poszukiwanie i Wydobycie - 7 proc. a segmentu Wytwarzanie - 5 procent.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.