Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Warunki MAP w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen

e-petrol.pl
2020-10-19 / 09:43
Warunki MAP w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen

Ministerstwo Aktywów Państwowych zgodę na połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos warunkuje koniecznością spełnienia trzech elementów: efektów rozmów o wykonaniu warunków zaradczych, zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenia udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie połączonego podmiotu.

Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas podczas piątkowego posiedzenia komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych powiedział, że resort jest na etapie rozmów z podmiotami, które umożliwiłyby realizację środków zaradczych określonych przez Komisję Europejską. Dopiero jak będą znane szczegółowe warunki, będzie można w pełni odpowiedzialnie powiedzieć, czy planowana transakcja jest korzystna z punktu widzenia Skarbu Państwa i łączących się podmiotów. Drugą istotną kwestią jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, a trzeci warunek określony przez MAP zakłada wzmocnienie pozycji kapitałowej Skarbu Państwa w PKN Orlen z obecnych 27 proc. udziałów w akcjonariacie.

Zbigniew Gryglas odpowiadając na pytanie, czy MAP zgodzi się na sprzedaż infrastruktury czy udziałów w rafinerii w Gdańsku jednej ze spółek rosyjskich, odpowiedział, że resort nie zgodzi się na transakcję, w której nabywającym byłby podmiot, który budzi jakiekolwiek wątpliwości, którego działanie nie opiera się na rynkowych zasadach i który mógłby zagrażać interesom naszego państwa.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.