Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Biała lista słabo chroni przed karuzelą

e-petrol.pl
2020-09-16 / 09:30
Biała lista słabo chroni przed karuzelą

Podatnik może ponieść odpowiedzialność nawet za nieświadome uczestnictwo w transakcjach karuzelowych. Prawnicy doradzają, aby dokładnie prześwietlać kontrahenta – tymczasem jak dziś na swoich łamach pisze ‘’Puls Biznesu’’ biała lista nie wystarczy, aby uniknąć wplątania się w fikcyjny łańcuch dostaw.

Wśród podmiotów najbardziej narażonych na nieświadomy udział w procederze tzw. karuzeli VAT znaleźli się w czasie pandemii głównie dystrybutorzy wyrobów elektronicznych – pisze na łamach „Pulsu Biznesu” Iwona Jackowska.

Eksperci z warszawskiego biura międzynarodowej firmy prawniczej Wolf Theiss uważają, że ustawodawca nałożył na firmy obowiązek zachowania staranności w relacjach z innymi przedsiębiorcami, a zarazem współodpowiedzialność za udział w karuzelach VAT. Tymczasem do ochrony przed karuzelą i zarzutami fiskusa może nie wystarczyć sprawdzenie kontrahentów na podstawie tzw. białej listy, czyli oficjalnego wykazu zarejestrowanych podatników VAT. Zdaniem Arkadiusza Matusiaka z Wolf Theiss warto nie tylko opracować własne procedury badania dostawców i odbiorców, ale też stosować mechanizm podzielonej płatności i objąć dodatkowym ubezpieczeniem osoby zarządzające przedsiębiorstwem.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.