Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Bardzo dobre wyniki finansowe Unimotu i perspektywy nowych obszarów biznesowych

e-petrol.pl
2020-08-25 / 09:54
Bardzo dobre wyniki finansowe Unimotu i perspektywy nowych obszarów biznesowych

Niezależny importer paliw ciekłych i gazowych – Unimot SA podał w raporcie za I półrocze 2020 r., że cała Grupa Unimot wypracowała wzrosty wolumenów w prawie wszystkich segmentach biznesowych oraz wzrost przychodów i EBITDA skorygowanej.

Spółka podała, że w I półroczu 2020 r. przychody ogółem Grupy Unimot wyniosły 2 177 mln zł, co stanowi wzrost o 15,9 proc. r/r. Skonsolidowana EBITDA skorygowana (oczyszczona o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego, uzasadnione przesunięcia i zdarzenia jednorazowe), która jest najlepszym miernikiem efektywności biznesu Grupy Unimot, ukształtowała się na poziomie 48,4 mln zł, co stanowi wzrost o 74,2 proc. r/r. Spółka zaznaczyła, że przez sześć miesięcy zrealizowała ponad 60 proc. podniesionej w czerwcu br. prognozy na cały 2020 r.

Unimot podał, że największy wpływ na wyniki miało sprzyjające otoczenie zewnętrzne w biznesie oleju napędowego (wyższe od założeń wolumeny i marże) oraz wyższe od zakładanych wolumenów sprzedaży biopaliw w efekcie większej liczby wygranych przetargów.

Choć wyniki za pierwsze półrocze są bardzo optymistyczne, to drugi kwartał nie był dla spółki łatwy z uwagi na epidemię COVID-19. Przychody ogółem wyniosły 981 mln zł (spadek o 2,6 proc. r/r), a skonsolidowana EBITDA skorygowana 15,5 mln zł (spadek o 7,2 proc. r/r). 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wyników biznesowych w minionym kwartale, szczególnie, że wciąż działamy w niepewnym środowisku związanym z epidemią COVID-19. Niższe r/r wyniki kwartalne spowodowane są przede wszystkim zdarzeniami jednorazowymi w postaci odpisu na części pożyczki dla spółki Green Electricity, która mocno ucierpiała z powodu epidemii w pierwszej połowie roku, a także kosztami jakie ponieśliśmy na zakup testów na koronawirusa dla Ministerstwa Zdrowia – wyjaśnia Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Prezes dodał, że główne biznesy w ostatnich miesiącach radziły sobie bardzo dobrze, natomiast obszar produktów asfaltowych i olejów miał trudności w prowadzeniu działalności związane z dostępnością do produktu w przypadku asfaltów oraz nadal panującymi utrudnieniami handlowymi w Azji – w przypadku olejów. 

W komunikacie wynikowym Unimot podał, że pomimo epidemii COVID-19 grupa w I półroczu 2020 r. prowadziła intensywne działania rozwojowe. W marcu 2020 r. spółka Tradea dołączyła do giełdy Nasdaq, dzięki czemu spółka może handlować energią elektryczną na rynku skandynawskim. W marcu br. rozpoczęła także handel ropą naftową sprowadzając ją z USA oraz Arabii Saudyjskiej i dostarczając do Europy Środkowej. Natomiast w maju br. spółka zależna, Unimot Energia i Gaz, rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych pod marka AVIA Solar na rynku polskim. Od końca II kwartału br. prowadzone są także intensywne działania pozyskiwania nowych stacji do sieci AVIA, w tym stacji własnych.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.