Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Orlen podał dane finansowe za II kwartał

e-petrol.pl
2020-07-30 / 09:41
Orlen podał dane finansowe za II kwartał

PKN Orlen w drugim kwartale br. osiągnął wynik EBITDA LIFO w wysokości 5,7 mld zł, a zysk netto spółki wyniósł 4 mld zł. Bardzo dobre wyniki wypracowały segmenty energetyki i detalu, które osiągnęły łącznie ok. 1,5 mld zł EBITDA LIFO. Koncern chwali się, że wypracował solidne wyniki finansowe pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego i sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

W drugim kwartale br. kontynuowano strategiczne projekty rozwojowe, m.in. rozpoczęto budowę Instalacji Visbreakingu, która zwiększy efektywność rafinerii w Płocku, zakończono główną część największej inwestycji petrochemicznej na rynku czeskim - Instalacji Polietylenu, trwały intensywne prace związane z projektem budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, które umożliwiły złożenie raportu środowiskowego 23 lipca br. PKN Orlen sfinalizował też przejęcie 80 proc. akcji Grupy Energa 30 kwietnia br.  

W drugim kwartale 2020 roku PKN Orlen osiągnął 5,7 mld zł EBITDA LIFO, co oznacza wzrost o 3,0 mld zł (r/r), zysk netto wyniósł 4 mld zł, co oznacza wzrost o 2,4 mld zł (r/r), a przychody osiągnęły poziom 17 mld zł.

Segment rafineryjny wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie 614 mln zł. Został on osiągnięty pomimo spadku marż na benzynie, oleju napędowym i paliwie JET. Segment petrochemiczny wypracował 251 mln zł EBITDA LIFO. Moce instalacji petrochemicznych w drugim kwartale br. zostały wykorzystane w 73 proc., na co wpływ miały cykliczne postoje remontowe.

Segment detaliczny PKN Orlen osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 726 mln zł w efekcie wzrostu marż paliwowych na rynku polskim, niemieckim i czeskim przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim.  W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba punktów gastronomicznych Stop Cafe/star Connect (włączając sklepy convenience) wzrosła o 93 i na koniec czerwca wynosiła łącznie 2162.   

Orlen podał, że segment wydobycia wypracował rezultat EBITDA LIFO na poziomie 10 mln zł przy wzroście wolumenów sprzedaży w efekcie wzrostu średniego wydobycia o 1,0 tys. boe/d, w tym: w Kanadzie o 0,9 tys. boe/d i w Polsce o 0,1 tys. boe/d (r/r).  

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.