Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Zdarzenia księgowe wpłyną na wyniki PKN Orlen

e-petrol.pl
2020-07-28 / 09:26
Zdarzenia księgowe wpłyną na wyniki PKN Orlen

W czwartek PKN Orlen PKN Orlen opublikuje raport półroczny, ale już teraz spółka informuje, że w wynikach II kwartału odwróci odpisy aktualizujące wartość zapasów w kwocie ok. 2 mld 103 mln zł netto, odnotuje zysk z tytułu okazyjnego nabycia akcji Energa w wysokości ok. 3 mld 690 mln zł i ujmie odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych w Orlen Upstream na ok. 133 mln zł .

Jak podała spółka w komunikacie, zdarzenia księgowe PKN Orlen powiększą EBITDA grupy w II kwartale o ok. 5 mld 660 mln zł, a liczone według LIFO o ok. 4 mld 764 mln zł. PKN przewiduje odwrócenie netto odpisów aktualizujących wartość zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania w kwocie ok. 2 mld 103 mln zł (ok. 1 mld 207 mln zł wg LIFO).  

Powodem odwrócenia odpisów jest wzrost cen ropy w II kwartale 2020 r. oraz wzrost cen sprzedaży produktów wynikający ze stopniowej poprawy sytuacji popytowej w związku z odmrażaniem gospodarek światowych - napisano w komunikacie. Ponadto PKN zakłada, że odnotuje zysk z tytułu okazyjnego nabycia akcji Energa w wysokości ok. 3 mld 690 mln zł.  

Dodatkowo PKN Orlen przewiduje, że w wynikach utworzy odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych w Orlen Upstream na ok. 133 mln zł.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.