Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Sejmik pomorski zaniepokojony przejęciem Grupy Lotos przez PKN Orlen

e-petrol.pl
2020-07-28 / 09:25
Sejmik pomorski zaniepokojony przejęciem Grupy Lotos przez PKN Orlen

W poniedziałek sejmik pomorski przyjął w poniedziałek stanowisko, w którym wyraża ‘’głębokie zaniepokojenie’’ planami dotyczącymi przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Lokalni samorządowcy uważają, że proces ten prowadzi do wyprzedaży majątku narodowego. Wieczorem PKN Orlen wydał oświadczenie dotyczące obrad sejmiku w sprawie przejęcia Grupy Lotos.

W swoim stanowisku Sejmik Województwa Pomorskiego napisał, że wyraża głębokie zaniepokojenie planami związanymi z przejęciem Grupy Lotos przez PKN Orlen. Warunki, jakie Komisji Europejskiej przedstawił polski rząd oraz władze PKN Orlen daleko odbiegają od hasła tworzenia narodowego czempiona energetycznego, czy utworzenie "państwowego giganta". W planach rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz nominata tego rządu w spółce, jaką jest PKN Orlen, dojdzie do znacznego pozbawienia Grupy Lotos budowanego przez lata majątku.

Sejmik wyraził przekonanie, że "fuzja" PKN Orlen i Grupy Lotos oznacza faktycznie pozbawienie niezależności Grupy Lotos i odbije się negatywnie także na rynku pracy w regionie, który i tak jest bardzo mocno nadszarpnięty w następstwie występującej pandemii choroby Covid-19.  

W godzinach wieczornych PKN Orlen napisał w oświadczeniu, że realizowane przez PKN Orlen procesy akwizycyjne, w tym przejęcie Grupy Lotos mają wyłącznie biznesowe przesłanki. Ich celem jest zwiększenie konkurencyjności spółek w Europie i na rynku globalnym, zagwarantowanie długoterminowych korzyści dla Akcjonariuszy i Klientów, a także wzmocnienie polskiej gospodarki. Postrzeganie skutków koncentracji wyłącznie przez pryzmat środków zaradczych, bez uwzględnienia kontekstu rynkowego jest nierzetelne i wynika wyłącznie z przesłanek politycznych. Pomija bowiem korzyści płynące z konsolidacji.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.