Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Współpraca energetyczna tematem rozmów prezydentów Polski i USA

e-petrol.pl
2020-06-24 / 09:37
Współpraca energetyczna tematem rozmów prezydentów Polski i USA

Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. W ciągu ostatnich lat koncern PGNiG podpisał z amerykańskimi firmami szereg kontraktów na dostawy LNG z terminali w Zatoce Meksykańskiej.

Od kilku lat Polska kontraktuje w USA skroplony gaz a najdłuższy z tych kontraktów - z firmą Cheniere - opiewa na 24 lata. Do gazoportu w Świnoujściu dotarły już pierwsze transporty LNG w ramach tej umowy. Od 2023 r. PGNiG ma kupować na mocy tego kontraktu prawie 2 mld m sześc. gazu rocznie. Inne kontrakty np. z Venture Global LNG - PGNiG od 2022 r. pozwala na odbiór dodatkowych ilości surowca, sięgających nawet - w przeliczeniu - 5 mld m sześc. rocznie, z czego część w formule FOB co oznacza, że nabywca, czyli PGNIG może go sprzedać tam, gdzie jest mu wygodnie.

Oprócz dostaw gazu amerykańskie firmy dostarczają elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych. Aktywny w Polsce od wielu lat amerykański koncern GE wygrał w 2018 r. przetarg na budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C. Sama inwestycja jednak nie powstanie, bo planowana jest budowa bloku gazowego. Amerykanie mają jednak w takiej sytuacji szansę na to, że zostaną w inwestycji, ponieważ w ofercie mają również bloki gazowe. Poza tym Amerykanie najbardziej zaawansowani są rozmowami w obszarze energetyki jądrowej. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.