Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Prezes Orlenu wierzy w pomyślne zakończenie przejęcia Lotosu

e-petrol.pl
2020-06-08 / 09:33
Prezes Orlenu wierzy w pomyślne zakończenie przejęcia Lotosu

Komisja Europejska po raz kolejny wydłużyła termin rozpatrzenia wniosku w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen. Tym razem do 22 lipca. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z Tomaszem Furmanem z ‘’Rzeczpospolitej” mówi, że aby osiągnąć zamierzone efekty koncern musi twardo negocjować warunki przejęcia, bo ono musi być opłacalne zarówno dla Orlenu, jak i sprzedającego, czyli Skarbu Państwa.

Prezes Orlenu zdaje sobie sprawę z tego, że fuzja to wymagający i skomplikowany proces, ale wierzy, że zakończy się ona sukcesem. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” zaznaczył, że do przejęcia Lotosu mogło dojść już wiele lat temu, gdy były bardziej sprzyjające ku temu warunki, teraz Orlen musi nadrabiać stracony czas, a sytuacja gospodarcza, którą mamy w wyniku Covid-19 jest ważnym argumentem „za”. Dodaje też, że fuzja jest potrzebna nie tylko Orlenowi i Lotosowi, ale całej polskiej gospodarce, która musi przejść transformację energetyczną. Połączone podmioty (Orlen i Lotos) dzięki temu będą mogły przeprowadzać inwestycje w znacznie większej skali niż obecnie, które są Polsce potrzebne, chociażby w zakresie innowacji, paliw alternatywnych, czy zero- lub niskoemisyjnych projektów energetycznych. 

Obajtek powiedział też, że aby osiągnąć zamierzone efekty strona polska musi twardo negocjować warunki przejęcia Lotosu, bo ono musi być opłacalne zarówno dla Orlenu, jak i sprzedającego, czyli Skarbu Państwa. Sukcesem więc, nie jest samo przeprowadzenie transakcji, ale taka jej konstrukcja która umożliwi długoterminowe wzmocnienie pozycji strategicznej i finansowej koncernu.  
 
Daniel Obajtek odniósł się także do zarzutów, jaki wobec fuzji ma koncern BP. Jego zdaniem BP  buduje sobie lobby, by do przejęcia nie doszło, gdyż wówczas łatwiej będzie im utrzymać zdobyte do tej pory udziały w polskim rynku.  

Cała rozmowa dostępna jest w poniedziałkowym wydaniu dziennika „Rzeczpospolita”.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.