Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Prokuratorskie zarzuty dla oszustów paliwowych

e-petrol.pl
2019-11-26 / 09:55
Prokuratorskie zarzuty dla oszustów paliwowych

Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we wtorek na terenie całego kraju 9 osób. Wśród zatrzymanych są również osoby, które kierowały działaniami zorganizowanej grupy przestępczej, której zarzuca się uszczuplenie ponad 363 milionów złotych podatku VAT i 21 milionów złotych podatku akcyzowego.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi śledztwo dotyczące działania dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się w okresie od marca 2013 roku do czerwca 2016 roku uszczupleniem w podatku VAT w związku z wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski paliw płynnych oraz zmiany przeznaczenia oleju smarowego na olej napędowy. Wśród zatrzymanych są Paweł K., Maksymilian G., i Marcin B. faktycznie sprawujący kontrolę nad spółkami Grupy Roca.

Wyliczenia śledczych wskazują, że na przestępczej działalności grupy Skarb Państwa stracił ponad 384 miliony złotych.

Prokuratura Krajowa podała, że zarzuty wobec zatrzymanych dotyczą zakładania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą lub udziału w tej grupie oraz składania urzędowi skarbowemu zawierających nieprawdę deklaracji podatkowych, co do wysokości podatku naliczonego podlegającemu odliczeniu bądź pomocnictwa do tego czynu. Wystawienia i posłużenia się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT. Prokurator zarzuca także podejrzanym pranie pieniędzy w kwocie 330 mln złotych.

Śledczy ustalili, że na terenie całego kraju działały dwie zorganizowane grupy, o różnych profilach działalności przestępczej połączone osobowo. Członkowie jednej z nich, skupieni wokół podmiotów Grupy Roca, zajmowali się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski paliw płynnych. Odbywało się to w ramach procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bez uiszczenia należnego podatku od towarów i usług – VAT wynikającego z ich dalszej odsprzedaży na terenie kraju z  wykorzystaniem tzw. znikających podatników oraz buforów – firmy te realizowały fikcyjny obrót paliwami. W rzeczywistości towar transportowany był bezpośrednio od dostawcy do ostatecznego odbiorcy. 

Prokuratura podała, że druga grupa przestępcza w okresie od stycznia 2014 r. do kwietnia 2016 r. działała w zakresie zmiany przeznaczenia oleju smarowego na olej napędowy w ilości ok. 30 milionów litrów, który został wyprodukowany na terenie składów podatkowych w Polsce, a następnie na podstawie nierzetelnych faktur i potwierdzających nieprawdę dokumentów przewozowych fikcyjnie sprzedany do podmiotów zagranicznych, a następnie wprowadzany do obrotu na terenie Polski, Niemiec, Czech, Słowacji oraz innych krajów Unii Europejskiej – bez uiszczania podatku akcyzowego we właściwej stawce (uszczuplenie w wysokości 21 milionów zł), a także podatku od towarów i usług we właściwej wysokości (uszczuplenie w wysokości 28 milionów zł).

Na tym przestępczym procederze Skarb Państwa stracił ponad 384 miliony złotych. Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu