Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Jest porozumienie Orlenu, Lotosu i Skarbu Państwa

e-petrol.pl
2019-08-27 / 09:41
Jest porozumienie Orlenu, Lotosu i Skarbu Państwa

PKN Orlen poinformował o podpisaniu 26 sierpnia 2019 roku porozumienia ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos S.A. Jego skutkiem ma być przejęcie przez płocką spółkę, bezpośrednio lub pośrednio, kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Porozumienie potwierdziło ramową strukturę transakcji określoną w liście intencyjnym z 27 lutego 2018. Jak zapisano w dokumencie, dalszy kierunek przedsięwzięcia ma być sfinalizowany przez konsolidację spółek oraz ich przedsiębiorstw "w celu osiągnięcia maksymalnych efektów synergii".

W porozumieniu uwzględniono m.in: sposób określenia ceny sprzedaży akcji Grupy Lotos, wstępne warunki przeprowadzenia pierwszego etapu konsolidacji czy zasady wykonywania prawa głosu z akcji Grupy Lotos przez Spółkę i Skarb Państwa po transakcji.

Prezes Zarządu PKN Orlen, Daniel Obajtek, następująco podumowuje w komunikacie zawarcie porozumienia: - To kolejny ważny etap procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen. Po raz pierwszy potwierdzone zostały ramy tej transakcji przez wszystkie strony. Połączenie potencjałów obu firm ma  strategiczne znaczenie zarówno w kontekście  inwestycji rozwojowych, jak i  dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, co jest ważne  dla bezpieczeństwa Polski, ale i regionu. Na funkcjonowaniu w jednej grupie skorzystają same firmy, samorządy na których terenach działają, a także klienci.  Musimy sprostać coraz silniejszej rywalizacji na konkurencyjnym rynku. Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystują płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu