Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Ropa znów popłynie z Rosji po 9 czerwca

e-petrol.pl
2019-06-04 / 09:34
Ropa znów popłynie z Rosji po 9 czerwca

Ministerstwo Energii poinformowało, że przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedną nitką nastąpi od 10 czerwca br. Efektem rozmów w Moskwie przedstawicieli spółek paliwowych ws. przesyłu ropy rurociągiem „Przyjaźń” jest też postęp w rozmowach ze stroną rosyjską w sprawie odszkodowań.

PERN, jako operator rurociągu na terenie Polski, jest gotów operacyjnie do wznowienia tłoczenia.

W ocenie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego rozmowy w Rosji były konstruktywne, ale dodał on jednak, że sprawa jest złożona. Moskiewskie spotkanie było kontynuacją rozmów w Warszawie, które odbyły się z jego inicjatywy.

Wczoraj ustalono, że przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedną nitką nastąpi od dnia 10 czerwca br. Jednocześnie kontynuowane będą wcześniej uzgodnione działania dotyczące pełnego udrożnienia systemu przesyłowego.  PERN w komunikacie dodał, że 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji.

PKN Orlen poinformował, że podczas spotkania w Moskwie, dotyczącego przywrócenia dostaw czystej ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Polski, stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między firmą Transnieft, a producentami ropy.

- Strategia twardego stanowiska negocjacyjnego przyniosła rezultaty. Mogliśmy sobie na nie pozwolić mając wsparcie naszego rządu, ale również przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatniego roku mocno zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy do Polski. Obecnie w płockiej rafinerii PKN Orlen przerabiamy tylko 50 procent ropy z kierunku wschodniego. Dzięki temu w każdej losowej sytuacji związanej z przerwami w dostawach, możemy reagować elastycznie - mówi Daniel Obajtek, prezes  PKN Orlen, cytowany w komunikacie spółki.

W poniedziałek po rozmowach w Moskwie na temat dostaw ropy rurociągiem „Przyjaźń” wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin powiedział, że osiągnięto "zrozumienie" w sprawie zasad obliczania wysokości rekompensat za dostawy nieodpowiedniej jakości ropy naftowej. Nie omawiano jednak, żadnych konkretnych kwot rekompensat.
Sprawdź ofertę franczyzową SHELL

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu