Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Fiskus nie bierze jeńców

e-petrol.pl
2017-09-19 / 15:16
Fiskus nie bierze jeńców

Ministerstwo Finansów w ostatnich miesiącach odnosi spore sukcesy w walce z szarą strefą w obrocie paliwami. Próbując uszczelnić system podatkowy, fiskus sięga jednak po narzędzia, które mogą zagrozić uczciwym firmom.

W ostatnich dniach w branży paliwowej głośno jest o zawiadomieniach o zajęciu zabezpieczającym innej wierzytelności pieniężnej, które od urzędu skarbowego otrzymują kontrahenci Petrodom Venna sp. z o.o. sp.k. 

Jak tłumaczy prezes firmy Paweł Domański pod koniec sierpnia br. w spółce rozpoczął kontrolę Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi, a już w pierwszych dniach września organ podatkowy dokonywał na majątku spółki zabezpieczeń swoich ewentualnych należności do astronomicznej kwoty 260 mln złotych. 

- Nie określono wobec nas żadnych zaległości podatkowych, nie stwierdzono, aby spółka nierzetelnie rozliczała swoje podatki. Nie wydano też żadnej decyzji wymiarowej. Kontrola nie dotyczy tego czy rzetelnie płaciliśmy podatek VAT należny od naszych faktur sprzedażowych, a skoncentrowała się jedynie na ustaleniu kwoty podatku naliczonego od dokonanych zakupów w okresie kontroli i zabezpieczeniu tejże kwoty - podkreśla Domański. 

Według Wojciecha Kotali, doradcy podatkowego z kancelarii Cabaj & Kotala, który zna sprawę spółki Petrodom Venna, to obecnie powszechna praktyka  fiskusa wobec firm zajmujących się hurtowym obrotem paliwami. Służby skarbowe, po wszczęciu kontroli i bez żadnych ustaleń, zabezpieczają potencjalne przyszłe należności. 

- Taka praktyka jest zgodna z prawem i wynika z ordynacji podatkowej oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – zwraca uwagę Kotala. Jego zdaniem problemem jest jednak to, że w przypadku takiego zabezpieczenia nie można od razu odwołać się od działań fiskusa, bo jest ono nakładane bez konkretnych zarzutów. 

W sytuacji, kiedy na firmę „na wszelki wypadek” nakładane jest zabezpieczenie na majątku, a jej kontrahenci otrzymują zawiadomienia z urzędu skarbowego, przyszłość biznesu staje pod dużym znakiem zapytania. Nawet, jeśli w trakcie kontroli okaże się, że podatnik rzetelnie regulował swoje zobowiązania, to część przedsiębiorstw może nie doczekać takiego szczęśliwego finału.  Dla grupy Petrodom, dzięki przeprowadzonej jeszcze w pierwszej połowie tego roku reorganizacji, perspektywy nie są tak złe.

- W związku ze zmianą struktury właścicielskiej i chęcią działania w ramach spółki kapitałowej, w pierwszej połowie 2017 r. grupa Petrodom przeprowadziła planowaną od dawna reorganizację i obecnie za sprzedaż paliw odpowiada spółka Petrodom Paliwa Sp. z o.o., której nie dotyczą działania zabezpieczające organów podatkowych – tłumaczy Paweł Domański.

Problemy spółki Petrodom Venna nie powinny być powodem do zmartwień klientów Petrodom Paliwa.

Nie ma możliwości, aby kontrahenci Petrodom Paliwa ponosili konsekwencje związane prowadzonymi przez organy podatkowe działaniami w stosunku do Petrodom Venna – zdecydowanie zapewnia Wojciech Kotala. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.