Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Rynek LPG
Live Chat Software

e-petrol.pl: ostatnie wydarzenia na rynku LPG w Polsce (10 listopada 2015 r.)

e-petrol.pl
2015-11-10 / 09:39
e-petrol.pl: ostatnie wydarzenia na rynku LPG w Polsce (10 listopada 2015 r.)

Komentarz dotyczący aktualnych cen i sytuacji na hurtowym rynku handlu gazem płynnym.

Cena mieszanki propan-butan na wschodniej granicy RP wyniosła wczoraj 2867 zł/l – to o 30 zł więcej niż w ubiegłym tygodniu. Wyższe poziomy cenowe na polskim rynku wynikać mogą między innymi notowań amerykańskiego dolara w relacji do złotówki. Nasi rozmówcy wskazują na ten czynnik jako jeden z najistotniejszych argumentów za podwyżką cen, bowiem poziom zaopatrzenia rynku nie uległ zmianie od ubiegłego tygodnia – nadal znaczącym wsparciem dla podaży są dostawy morskie na północy 
kraju, a także z innych kierunków. 

Jeśli chodzi o białoruski transport kołowy, który niejednokrotnie uzupełniał tradycyjne kontrakty, pojawia się on, ale słyszymy opinie, że trudno na nich opierać bieżący handel. Nadal podstawowym problemem w odczuciu rynku jest słaba reakcja stacji paliw na podwyżki, które trwają już kilka tygodni, podczas gdy w niektórych częściach kraju do niedawna dało się zaobserwować jedynie śladowe ruchy podwyżkowe w kosztach dostaw tego paliwa.

W handlu propanem również trudno mówić o poprawie podaży – stałość sytuacji odzwierciedla się powtórzeniem ceny z ubiegłego tygodnia na poziomie 2120 zł za tonę. W przypadku handlu propanem nasz rozmówca wskazuje, że „jesteśmy w momencie przejściowym – kiedy wykorzystanie na cele rolne już się skończyło, a na cele grzewcze jeszcze nie zaczęło”. Tutaj również, podobnie jak w przypadku miksu, poprawy sytuacji możemy spodziewać się dopiero w drugiej połowie miesiąca.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.