Live Chat Software
Lotos Paliwa

W Japonii powstaje elektryczny tankowiec

e-petrol.pl
2021-02-18 / 09:52
W Japonii powstaje elektryczny tankowiec

Firma Kawasaki Heavy Industries zbuduje pierwszy elektryczny tankowiec zasilany w całości z baterii litowo-jonowych. Ogniwa dostarczy firma Corvus Energy. Tankowiec ma być przeznaczony do transportu konwencjonalnych paliw.

Statek, który ma być gotowy w 2022 roku, będzie mierzył 60 metrów długości i będzie zasilany akumulatorami o pojemności 3,5 megawatogodzin. Nie będzie jednak pływał w dalekich rejsach międzykontynentalnych. Obszarem jego działania będzie zatoka tokijska, gdzie będzie dostarczał ropę do innych tankowców i statków towarowych. Dokładna rezerwa mocy akumulatorów nie jest określona, mówi tylko „wiele godzin”.

Z obliczeń wynika, że zaledwie sto oceanicznych kontenerowców generuje taką samą ilość emisji rocznie, jak wszystkie samochody osobowe na świecie. W związku z tym japoński projekt e5 - konsorcjum firm transportowych i inżynieryjnych - rozpoczął budowę pierwszych dwóch 62-metrowych cystern elektrycznych dla Asahi Tanker, aby dostarczać - jak na ironię - konwencjonalne paliwo w Zatoce Tokijskiej. Elektrownia jest rozwijana przez Kawasaki Heavy Industries, donosi New Atlas.

Oprócz tego, że tankowiec nie będzie emitował spalin, to będzie też cichszy, niż tradycyjne tankowce z silnikami spalinowymi, co pozwoli załodze na bardziej komfortową pracę. Ponadto w przypadku klęski żywiołowej w rejonie Zatoki Tokijskiej statek będzie w stanie zapewnić energię elektryczną służbom ratowniczym.

Oba statki zostaną zbudowane w stoczni Imura. Wodowanie pierwszego tankowca planowane jest na 2022 rok, następny w 2023 roku.
Słowa kluczowe: tankowiec na prąd

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.