Live Chat Software
Lotos Paliwa

Jak się sprawdzają auta elektryczne w biznesie?

e-petrol.pl
2021-01-08 / 09:45
Jak się sprawdzają auta elektryczne w biznesie?

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) podsumowało 9 tygodni testów, projektu "ELAB - Miasto Czystego Transportu". Pojazdy w ramach największego w Europie Środkowo-Wschodniej badania TCO i emisyjności samochodów elektrycznych i spalinowych przejechały łącznie 17,5 tysięcy kilometrów.

Projekt został zainicjowany 5 października przez PSPA oraz Miasto Łódź w ramach "Laboratorium Nowej Mobilności". Celem badania "ELAB" jest porównanie samochodów elektrycznych i spalinowych w dwóch obszarach: ekonomicznym, poprzez analizę całkowitych kosztów posiadania (TCO) oraz środowiskowym, poprzez sprawdzenie emisyjności na etapie eksploatacji.

Albert Kania z PSPA, koordynator projektu ELAB powiedział, że wstępne dane pozyskane w projekcie ELAB można ocenić bardzo pozytywne. Pojazdy elektryczne w ramach realizacji zadań logistyki miejskiej przejechały już blisko 6,5 tysiąca kilometrów realizując 725 zadań, a to wszystko w trakcie cykli jazdy trwających łącznie 394 godzin. Na obecnym etapie średni koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym jest o niemal 70 proc. niższy niż w przypadku aut spalinowych, a to wszystko przy redukcji emisji dwutlenku węgla na każde 100 km wynoszącej średnio 32,5 proc. Dotychczas wszystkie pojazdy biorące udział w badaniu pokonały łączny dystans 17 471 kilometrów z czego aż 71,4 proc. wyłącznie po drogach miejskich. Testy pojazdów będą jeszcze trwały  przez 6 tygodni.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.