Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Wiadomość dnia
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Aktywa rafineryjne, hurt i paliwa lotnicze dla Saudi Aramco

e-petrol.pl
2022-01-12 / 13:09
Aktywa rafineryjne, hurt i paliwa lotnicze dla Saudi Aramco

PKN Orlen zawarł z Saudi Aramco przedwstępną umowę, na mocy której Aramco Overseas Company B.V. przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii.

Saudyjczycy kupią też 100 proc. udziałów w wydzielonej z Lotos Paliwa spółce, która przejmie działalność w zakresie hurtowej sprzedaży paliw oraz udziały Grupy Lotos w LOTOS-Air BP Polska sp. z o.o.

Jak podano w komunikacie PKN Orlen, koncern realizując ustalone przez Komisję Europejską środki zaradcze zawarł z Aramco Overseas Company B.V. przedwstępną umowę sprzedaży 30 proc. udziałów w Lotos Asfalt sp. z o.o., do której załącznikiem jest m.in. wzór umowy joint venture pomiędzy PKN Orlen, Grupą Lotos, Lotos Asfalt a Aramco, realizującej zobowiązanie do zbycia na rzecz niezależnego podmiotu trzeciego 30 proc. udziału w spółce, do której aportem wniesiona została rafineria zlokalizowana w Gdańsku. Cena sprzedaży zostanie wyliczona w oparciu o formułę określoną w umowie przedwstępnej i składa się na nią element stały w kwocie ok. 1,15 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu oraz kapitału obrotowego Lotos Asfalt w dniu poprzedzającym podpisanie umowy przyrzeczonej.

Do Saudyjczyków trafi też 100 proc. udziałów w spółce Lotos SPV 1 sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, do której zostanie wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa prowadzonego aktualnie przez Lotos Paliwa sp. z o.o.  w zakresie hurtowej sprzedaży paliw. Jej cena także zostanie wyliczona w oparciu o ustaloną formułę, a założą się na nią część stała w wysokości  1 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu oraz kapitału obrotowego wydzielonej spółki w dniu poprzedzającym podpisanie umowy przyrzeczonej.

Realizując środki zaradcze, dotyczące przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen w obszarze paliwa lotniczego, podpisana została jeszcze przedwstępna umowa zbycia wszystkich udziałów posiadanych przez Grupę Lotos w Lotos-Air BP Polska sp. z o.o. pomiędzy Grupą Lotos a Aramco. 

Dodatkowo płocki koncern podpisał z Saudi Arabian Oil Company długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej. Na podstawie tej umowy, w przypadku finalizacji procesu koncentracji z Grupą Lotos, PKN ORLEN zagwarantuje sobie dostawy ropy naftowej od Saudyjczyków w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.