Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Kolejny projekt nowelizacji akcyzowej - przed I czytaniem w Sejmie

e-petrol.pl
2021-01-18 / 09:52
Kolejny projekt nowelizacji akcyzowej - przed I czytaniem w Sejmie

Na stronach Sejmu pojawił się w ostatnich dniach nowy projekt nowelizacji akcyzowej – pisze w alercie prawnym zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe. Doradcy zauważają, że w znacznej mierze opiera się on na wcześniejszej propozycji nowelizacji – niezależnie jednak od trybu postępowania z tym starszym projektem (który wciąż jest na etapie rządowym), jego najważniejsze elementy wyjęto do zupełnie nowej nowelizacji i w trybie przyspieszonym skierowano do Sejmu.

Poniżej zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe podsumowuje najważniejsze zmiany, które są w niej przewidziane:

• wprowadzenie obowiązku elektronicznego przesyłania deklaracji akcyzowych (z wyjątkiem deklaracji podatkowych i uproszczonych składanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) – od 1 lipca 2021 r.;

• wprowadzenie obowiązku prowadzenia wszystkich ewidencji akcyzowych w formie elektronicznej – od 1 stycznia 2022 r.;

• zmiany w zakresie Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA): określenie przesłanek zmiany i cofnięcia udzielonej WIA; ograniczenie czasowe ważności WIA (w obecnym stanie prawnym są one wydawane na czas nieokreślony, natomiast po nowelizacji będą obowiązywały tylko przez okres 5 lat od udzielenia); wprowadzenie zasady, że WIA wiąże nie tylko organy podatkowe, ale także samego podatnika;

• doprecyzowanie przesłanek udzielania i cofnięcia zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego; ograniczenie możliwości udzielenia takich zezwoleń dla podmiotów, które są zarządzane przez osoby, które wcześniej (w ciągu 3 ostatnich lat) kierowały innymi firmami z zaległościami podatkowymi;

• wprowadzenie obowiązku składania – za okresy kwartalne – deklaracji akcyzowych w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy lub objętych zerową stawką akcyzy;

• aktualizacja wzoru dot. częściowego zwolnienia od akcyzy dla zakładów energochłonnych zużywających energię elektryczną – tak by wzór na wyliczenie kwoty zwrotu uwzględniał obecną stawkę akcyzy na prąd.

Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 kwietnia 2021 r. Będziemy Państwa na bieżąco informowali o dalszym przebiegu prac legislacyjnych nad tym projektem.

Pełna treść nowego projektu nowelizacji znajduje się pod adresem: http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?documentId=48C39BAF39313ED4C12586540034BAFB.
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie Redakcji
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Partner sekcji
Instytut Nafty i Gazu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.