Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Zapasy obowiązkowe i opłata zapasowa – uwaga na nowe przepisy

e-petrol.pl
2020-08-18 / 09:50
Zapasy obowiązkowe i opłata zapasowa – uwaga na nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie ws. zakresu wyrobów podlegających pod obowiązek tworzenia zapasów obowiązkowych i uiszczania opłaty zapasowej – informuje zespół doradców kancelarii Cabaj Kotala.

W ocenie kancelarii nowe rozporządzenie nie wprowadza żadnych materialnych zmian w katalogu wyrobów objętych tymi obowiązkami, lecz jedynie dostosowuje treść dotychczasowych przepisów do zmian w Nomenklaturze Scalonej (CN), które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. – przede wszystkim w zakresie definiowania lekkich i ciężkich olejów opałowych.

Wraz z wejściem w życie wskazanego rozporządzenia, które nastąpi w dniu 1 września 2020 r., przestaną więc istnieć problemy związane z niespójnością przepisów „zapasowych” z bieżącą Nomenklaturą Scaloną, które powodują obecnie m.in., że: bieżąca produkcja lub przywóz niektórych rodzajów olejów opałowych nie generuje obowiązków „zapasowych” na przyszłość, a jednocześnie zapasy obowiązkowe od produkcji lub przywozu niektórych rodzajów olejów opałowych w 2019 r. można trzymać w wyrobach o kodach CN, które nie istnieją w obecnie obowiązującej wersji Nomenklatury Scalonej.

Rozporządzenie jest dostępne pod adresem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1373.
Ostatnio zadane pytania
Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Partner sekcji
Instytut Nafty i Gazu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.