Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Zmiany podatkowe przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Zmiany podatkowe przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się warunki do stosowania stawki 0 proc. VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) - informuje Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.

Jak podała kancelaria podatkowa, zmiany wynikają z wejścia w życie zmian do przepisów unijnych tj. z Dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 oraz Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912.

Stawka 0 proc. VAT przy WDT będzie mogła być zastosowana pod warunkiem, że nabywca towarów posiada ważny numer VAT z innego kraju niż kraj wysyłki i podał ten numer sprzedawcy, a sprzedawca złoży informację podsumowującą, w której prawidłowo uwzględni dostawę wewnątrzwspólnotową. 

Ponadto, dla zastosowania stawki 0 proc. VAT konieczne będzie, tak jak do tej pory, wywiezienie towarów do innego kraju UE oraz zgromadzenie dowodów potwierdzających wywóz. 

Kancelaria podała, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza obowiązki wynikające z Dyrektywy. 

Na tę chwilę projekt nie trafił jeszcze do Sejmu. Dyrektywa zakłada, że państwa członkowskie powinny wprowadzić nowe regulacje w życie do końca 2019 r. 
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.