Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Czy mogę dzierżawić koncesję wraz ze stacją od właściciel stacji który np. nie chce już jej prowadzić?

Czy mogę dzierżawić koncesję wraz ze stacją od właściciel stacji który np. nie chce już jej prowadzić?

Koncesja jest aktem o charakterze konstytutywnym i osobistym. Daje koncesjonariuszowi określone prawa, skuteczne wobec osób trzecich oraz wobec organu administracji publicznej. Podnieść jednocześnie należy, iż sama ustawa - prawo energetyczne nie przewiduje możliwości " zbycia" koncesji na inny podmiot.

Właśnie z tych przyczyn, a także z z uwagi na jej ścisły związek z osobą (przedsiębiorcą) na rzecz którego została wydana, w doktrynie i w orzecznictwie sporna jest kwestia możliwości jej przeniesienia, przy czym przeważają głosy, iż jest to niemożliwe.

Inaczej kształtuje się natomiast kwestia możliwości "przejęcia" koncesji, uregulowanej w kodeksie spółek handlowych (dalej k.s.h.). Przepisy tam zawarte przewidują, iż w przypadku łączenia się spółek koncesja może przejść na następcę prawnego pod tytułem ogólnym w ramach sukcesji uniwersalnej, w której sukcesor generalny wchodzi niejako w całą sytuację prawną swojego poprzednika, co odnosi się również do obowiązków o charakterze administracyjnoprawnym.

Konkludując, wydzierżawienie stacji paliw (jako struktury technicznej) w ocenie działu prawnego, pozwoli jedynie na uruchomienie procedur mających na celu uzyskanie nowej koncesji dla dzierżawcy. Nie będzie jednak możliwe prowadzenie stacji paliw (i równocześnie prowadzenie na niej sprzedaży paliw) na podstawie koncesji udzielonej wydzierżawiającemu (właścicielowi stacji), albowiem taki akt dzierżawy nie wywoła żadnych skutków w sferze prawa administracyjnego. W doktrynie istnieje również pogląd, iż nawet dalej idąca umowa dzierżawy przedsiębiorstwa nie spowoduje przeniesienia koncesji na dzierżawcę.


Opracowanie:


Redakcja – CWW S. Cetera, M. Węgrzyn – Wysocka i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów spółka komandytowa
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.
Zapoznałem (-am) się z Polityką Prywatności. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu uzyskania odpowiedzi na przesłane zapytanie. Daneosobowe mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Zostałem (-am) poinformowany (-a) o przysługującym mi prawie dostępu do treści moich danych osobowych oraz o możliwości ich poprawiania*.

* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
CWW Kancelaria Prawnicza Sp.k.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.