Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: pięć złotych za litr benzyny

e-petrol.pl
2019-04-12 / 11:23
e-petrol.pl: pięć złotych za litr benzyny

Na stacjach znowu drożej i zarówno za litr oleju napędowego, jak i benzyny, płacimy już ponad pięć złotych. Rosnące notowania ropy naftowej wskazują na to, że to jeszcze nie koniec podwyżek.

Kierowcy tankujący diesla zdążyli się już przyzwyczaić do 5-złotowych poziomów cen na stacjach paliw, bo tyle płacą za litr oleju napędowego już od początku marca tego roku. W mijającym tygodniu, pierwszy raz od listopada ubiegłego roku ten poziom przekroczyła też średnia cena 95-oktanowej benzyny.

Rafinerie podnoszą ceny

Mijający tydzień przyniósł zauważalny wzrost notowań w cennikach krajowych producentów. Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 jest dzisiaj w rafineriach średnio wyceniany na 4151,00 PLN. To oznacza, że od  poprzedniego piątku podrożał o blisko 90 złotych. Podobnej skali wzrost cen zanotował na rynku hurtowym olej napędowy. Diesel kosztuje dzisiaj średnio 4145,60 PLN/metr sześc., co oznacza, że jest o 65 złotych droższy niż tydzień temu.

Rekorodowo drogo na stacjach

W mijającym tygodniu najmocniej podrożała benzyna 95-oktanowa. Po 6-groszowym wzroście jej średnia cena znalazła się na poziomie 5,04 PLN/l. Niewiele mniej, bo o 5 groszy, poszła w górę cena oleju napędowego. Litr diesla to średnio w Polsce wydatek rzędu 5,14 PLN. Podwyżka nie ominęła też tankujących LPG, ale autogaz podrożał jedynie o grosz do poziomu 2,17 PLN/l. W efekcie obserwowanych w ostatnich dniach zmian na stacjach ceny paliw, za wyjątkiem autogazu, są na najwyższym w tym roku poziomie.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na najbliższy tydzień raczej nie ucieszą kierowców. Dla poszczególnych gatunków paliw prognozy cen na trzeci tydzień kwietnia wyglądają następująco: 5,03-5,16 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,12-5,23 PLN/l i 2,15-2,22 PLN/l dla autogazu.

Zobacz komentarz wideo


Ropa przeskoczyła ponad 70 USD

W tym tygodniu nadal przeważają czynniki pchające cenę ropy w górę. Chodzi przede wszystkim o sankcje względem Wenezueli i Iranu, a także o działania militarne w Libii, które mogą zachwiać stabilnością rynkową. Wprawdzie libijska produkcja jest jedynie ułamkiem wydobycia z czasów Kaddafiego, ale niepokoje z pewnością wpływają prowzrostowo na nastroje. Co się tyczy Iranu i Wenezueli - według komunikatu ING spadki produkcji w tych krajach stanowią prawie 47 procent całości redukcji produkcyjnej OPEC. Produkcja Wenezueli spadła z 1,19 mln baryłek dziennie w październiku do 890 tys.  w marcu, a w przypadku Iranu produkcja obniżyła się z 3,33 mln do 2,71 mln baryłek dziennie. 

Spadkowo może natomiast działać m.in. postawa Rosji względem OPEC. Tamtejszy minister ds. naftowych -  Aleksander Nowak zapowiedział, że jeśli umowa z OPEC nie zostanie przedłużona przed wygaśnięciem 1 lipca, to kraj ten zwiększy produkcję. W tej samej kwestii wypowiedział się też dla Reutersa Kirył Dmitriew, szef rosyjskiego funduszu inwestycji bezpośrednich, który stwierdził, że decyzja o zwiększeniu wydobycia ropy, może zapaść po spotkaniu z OPEC w czerwcu – chodzi o 228 tys. baryłek dziennie. Ostatecznej zmiany polityki OPEC możemy spodziewać się zapewne dopiero po 25 czerwca, kiedy to organizacja obradować będzie w Wiedniu. Wtedy też wyjaśnić się może dalszy ciąg jej współpracy z Rosją.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 15-21 kwietnia 2019:

Poniedziałek
  • USA - indeks NY Empire State
Wtorek
  • USA - produkcja przemysłowa 
Środa
  • USA - bilans handlu zagranicznego
  • Japonia - bilans handlu zagranicznego
  • Chiny - Produkt Krajowy Brutto
  • Chiny - produkcja przemysłowa
Czwartek
  • strefa euro - indeks PMI dla przemysłu
  • USA - indeks PMI dla przemysłu
  • USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
Piątek
  • kraje zachodnioeuropejskie - Wielki Piątek, dzień wolny

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: ceny na stacjach jak zaklęte

e-petrol.pl: ceny na stacjach jak zaklęte

2019-06-12

Choć w ostatnim czasie hurtowe ceny benzyn i oleju napędowego wyraźnie spadły, a...

e-petrol.pl: spora szansa na obniżki

e-petrol.pl: spora szansa na obniżki

2019-06-07

Początek wakacyjnego sezonu wyjazdów może być zaskakująco tani dla tankujących. ...

e-petrol.pl: kierowcy czekają na obniżki

e-petrol.pl: kierowcy czekają na obniżki

2019-06-05

Pomimo taniejącej ropy i spadku cen paliw w hurcie kierowcy w pierwszych dniach ...

e-petrol.pl: ceny na stacjach zaskakująco wyhamowały, sprzedawcy paliw ograniczają zyski

e-petrol.pl: ceny na stacjach zaskakująco wyhamowały, sprzedawcy paliw ograniczają zyski

2019-05-31

Koszty tankowania w ostatnich tygodniach budziły w kierowcach coraz więcej emocj...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.