Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: ropa naftowa coraz droższa

e-petrol.pl
2019-02-15 / 11:05
e-petrol.pl: ropa naftowa coraz droższa

Ceny paliw na stacjach od początku roku nie zmieniają się istotnie, ale drożejąca w ostatnich dniach na światowych giełdach ropa naftowa może zakończyć ten okres chwilowej stabilizacji.

Na przestrzeni mijającego tygodnia notowania ropy wzrosły o ponad 5 proc. i zbliżyły się do poziomu 65 dolarów. Kierowcy w Polsce w najbliższych dniach nie odczują jeszcze skutków tej zwyżki, ale w nieco dłuższej perspektywie czasowej podwyżki na stacjach wydają się być nieuniknione, bo poza wzrostem cen surowca obserwujemy też osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Diesel najdroższy od listopada zeszłego roku

W cennikach rafinerii już widać skutki zmian na rynkach międzynarodowych. W ostatnich dniach paliwa w hurcie drożeją, a cena oleju napędowego, pierwszy raz od listopada 2018 r., przekroczyła poziom czterech tysięcy złotych. Metr sześcienny diesla jest dzisiaj średnio wyceniany na 4007,60 PLN i kosztuje niemal 80 złotych więcej niż przed tygodniem. Benzyna bezołowiowa 95 także podrożała o około 80 złotych i średnio kosztuje dzisiaj w rafineriach 3653,00 PLN/metr sześc.

W detalu bez podwyżek

Na stacjach mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian. O dwa grosze potaniała 95-oktanowa benzyna, która kosztowała średnio 4,76 PLN/l. Na niezmienionym poziomie 5,03 PLN/l utrzymała się cena oleju napędowego. Koszt tankowania litra autogazu obniżył się o grosz i LPG kosztuje przeciętnie 2,18 PLN/l.

Podwyżki obserwowane w rafineriach w najbliższych dniach nie powinny jeszcze przełożyć się na wyższe ceny paliw na stacjach. Marże operatorów detalicznych cały czas utrzymują się na wysokim poziomie, w związku z tym część wzrostów z rynku hurtowego mogą na siebie przejąć właściciele stacji. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,78 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,99-5,10 PLN/l i 2,15-2,21 PLN/l dla autogazu.

Gdzie najtaniej zatankujemy benzynę? Według monitoringu cen prowadzonego przez użytkowników aplikacji tuTankuj najniższe ceny znajdziemy na stacjach sieci przymarketowych. W tym tygodniu zarejestrowali oni cenę 4,35 PLN/l dla benzyny bezołowiowej 95 na stacji Intermarche w Kościanie i 4,39 PLN/l na stacji E.Leclerc w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zobacz komentarz wideo


Skąd te zmiany zwyżkowe?

Obecna cena baryłki ropy Brent lokuje się na najwyższym poziomie od końcówki listopada ubiegłego roku, a przyczyn tego stanu jest co najmniej kilka. Z pewnością na czoło wysuwa się porozumienie OPEC+, które ma docelowo obniżać produkcję o 1,2 miliona baryłek dziennie do końca czerwca tego roku. Ostatnio Suhail Al Mazrouei, minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich miał wskazać, że rynek ropy powinien osiągnąć pożądany poziom w pierwszym kwartale 2019 roku. Sam OPEC miał obniżyć swoją produkcję o prawie 800 tys. baryłek w styczniu do 30,81 milionów baryłek dziennie.

Dodatkowo dzisiaj dla rynku problemem, mogącym napędzić wzrosty, będzie tymczasowe zamknięcie pola Safaniyah w Arabii Saudyjskiej, które jest największym złożem podmorskim ropy naftowej na świecie. Jego zdolności produkcyjne szacuje się na 1 milion baryłek dziennie. 

Kolejnym elementem wpływającym prowzrostowo na ceny może być odwlekająca się normalizacja relacji gospodarczych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Jeśli tutaj doszłoby do przełomu, to z pewnością wpłynie to na ewentualne obniżenie poziomu cen.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 18-24 lutego 2019:

Poniedziałek
  • USA - Dzień Prezydenta - dzień wolny
Wtorek
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
Środa
  • Japonia - bilans handlu zagranicznego (JPY)
Czwartek
  • USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
  • USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw
Piątek
  • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto
  • Strefa Euro - inflacja konsumencka

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za drogą ropę

e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za drogą ropę

2019-03-15

Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie ...

e-petrol.pl: coraz drożej na stacjach

e-petrol.pl: coraz drożej na stacjach

2019-03-13

Prognozowane przez e-petrol.pl podwyżki cen paliw na stacjach stały się faktem i...

e-petrol.pl: diesel będzie droższy

e-petrol.pl: diesel będzie droższy

2019-03-08

Wyraźna zmiana cen detalicznych oleju napędowego wynika z próby odbudowania marż...

e-petrol.pl: czy to początek podwyżek?

e-petrol.pl: czy to początek podwyżek?

2019-03-06

Na początku marca właściciele aut z silnikiem Diesla nie mają powodów do zadowol...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.