Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: początek lutego z szansą na obniżki cen paliw?

e-petrol.pl
2019-02-01 / 11:02
e-petrol.pl: początek lutego z szansą na obniżki cen paliw?

Obserwowana od trzech tygodni na światowych giełdach ograniczona zmienność cen ropy naftowej przekłada się na stabilizację cen paliw na stacjach w Polsce. Tankowanie benzyny kosztuje tyle samo co w połowie stycznia, a cena oleju napędowego waha się w okolicach poziomu 5 złotych.

Dla kierowców tankujących benzynę podróż na ferie kosztuje niemal tyle samo co przed rokiem. Średnia cena 95-oktanowej odmiany tego jest wyższa o niecałe 2 proc. niż na początku lutego ubiegłego roku. W gorszej sytuacji są posiadacze samochodów z silnikiem Diesla, bo olej napędowy podrożał aż o 10 proc.

Spokojny tydzień w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw w Polsce ceny w mijającym tygodniu wahały się nieznacznie. Dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w  rafineriach jest średnio wyceniany na 3519,20 PLN i kosztuje jedynie 80 groszy więcej niż w ostatni piątek. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o niecałe 10 złotych i metr sześcienny diesla jest przez krajowych producentów wyceniany średnio na 3890,80 PLN.

Ceny na stacjach bez dużych zmian

Od trzech tygodni cena średnia cena benzyny bezołowiowej 95 utrzymuje się na poziomie 4,75 PLN/l. Olej napędowy podrożał w ostatnich dniach i znowu kosztuje ponad 5 złotych za litr. Średnio za tankowanie diesla płacimy w Polsce 5,02 PLN, to 3 grosze więcej niż przed tygodniem. Jedynie autogaz tanieje i cena tego paliwa spadła w mijającym tygodniu o 4 grosze do poziomu 2,21 PLN/l. Ostatni raz tak tanio LPG  można było zatankować na początku lipca ubiegłego roku.

W pierwszych dniach lutego zmienność cen na stacjach cały czas nie powinna być duża, ale możliwe są nieznaczne obniżki. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,67-4,77 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,08 PLN/l i 2,18-2,23 PLN/l dla autogazu.

Zobacz komentarz wideo


Amerykańskie sankcje i mniej ropy z OPEC

W początkach tygodnia na rynku międzynarodowym notowane były dynamiczne zmiany cen surowca – najpierw spadek o 1,7 USD, a potem, we wtorek zwyżka o 1,39 USD na baryłce. Impulsem o charakterze wzrostowym mogła być decyzja o wprowadzaniu amerykańskich sankcji na głównego producenta Wenezueli, państwowy koncern PDVSA. Wprawdzie wenezuelska produkcja w tym trudnym dla kraju okresie znacząco się obniżyła (w 2018 roku wynosiła około 1 miliona baryłek dziennie, podczas gdy rok wcześniej 1,6 miliona baryłek dziennie), ale mimo to niepokoje mogą być uznane za czynnik stymulujący cenowy wzrost.

Poza sankcjami wobec wenezuelskiego operatora czynnikiem generującym ewentualne podwyżki może być szacunek agencji Reutera odnośnie poziomu produkcji Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową. Miał on w ubiegłym miesiącu spaść najmocniej od dwóch lat, co byłoby zapewne zasługą programu cięć, a także słabości niegdyś dynamicznych eksporterów – Libii czy Iranu. Styczniowy poziom produkcji oszacowano na 30,98 mln baryłek dziennie – taki wynik jest o 890 tys. baryłek mniejszy  niż w grudniu zeszłego roku. Tak duży spadek na przestrzeni miesiąca ostatni raz odnotowano w styczniu 2017 roku. 

Na ewentualne zwyżki może też wpływać próba uporządkowania relacji Waszyngtonu i Pekinu, jednak dzisiaj poznaliśmy dane dotyczące kondycji chińskiego przemysłu, która okazała się słabsza niż w poprzednim miesiacu, co może rzutować na chińskie zakupy surowca.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 4-10 lutego 2019:

Poniedziałek
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku
  • USA - zamówienia w przemyśle 
Wtorek
  • strefa Euro - indeks PMI dla usług
  • USA - bilans handlu zagranicznego
Środa 
  • USA - Produkt Krajowy Brutto
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
Czwartek
  • Niemcy - produkcja przemysłowaStacja jutra – technologia przyszłości dostępna już dziś

2019-04-11

Stacja jutra – technologia przyszłości dostępna już dziś Według George’a F. Colony (CEO globalnej firmy badawczej Forrester), świat w 201...Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: benzyny idą na rekord

e-petrol.pl: benzyny idą na rekord

2019-04-17

Tuż przed wyjazdami na Święta Wielkanocne e-petrol.pl ma niepokojące informacje ...

e-petrol.pl: pięć złotych za litr benzyny

e-petrol.pl: pięć złotych za litr benzyny

2019-04-12

Na stacjach znowu drożej i zarówno za litr oleju napędowego, jak i benzyny, płac...

e-petrol.pl: paliwowa drożyzna zagościła na dobre

e-petrol.pl: paliwowa drożyzna zagościła na dobre

2019-04-10

Ustanawiająca ostatnio kolejne, tegoroczne maksima cenowe ropa naftowa, która ko...

e-petrol.pl: benzyna jeszcze podrożeje

e-petrol.pl: benzyna jeszcze podrożeje

2019-04-05

Mijający tydzień przyniósł skok w cenach detalicznych benzyn na polskich stacjac...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.