Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: rafinerie podnoszą ceny, ale kierowcy płacą mniej

e-petrol.pl
2019-01-11 / 11:21
e-petrol.pl: rafinerie podnoszą ceny, ale kierowcy płacą mniej

Drugi tydzień roku przyniósł kolejne, dość wyraźne podwyżki w cennikach krajowych rafinerii, ale – ku zadowoleniu kierowców – nie przeniosły się one na stacje paliw. Co więcej, z analiz e-petrol.pl wynika, że na razie ceny benzyn i diesla w sprzedaży detalicznej nie wzrosną, a w przypadku LPG można liczyć nawet na spadek ceny.

W rafineriach jest drożej

Dobiegający do końca drugi tydzień roku przyniósł wzrosty cen u polskich producentów paliw. Liderem podwyżek okazał się olej napędowy. Średnia hurtowa cena diesla w rafineriach wynosi dziś 3842,80 zł, to o 3,71 proc., czyli o 137 zł więcej, niż w piątek 4 stycznia. Zwyżkom nie oparły się również ceny benzyn. Za 1000 litrów bezołowiowej 98 trzeba dziś zapłacić 3751,80, a popularna 95 kosztuje średnio 3517,20 zł. W skali tygodnia cena tej ostatniej wzrosła o 75 zł na 1000 litrów, czyli o 2,18 proc.

Aktualna sytuacja w polskich rafineriach jest odzwierciedleniem zmian na europejskim rynku paliw i nie zmieni się to w najbliższych dniach. Pewnym parasolem, chroniącym nas przed zwyżkami na rynku hurtowym może być dolar amerykański, którego kurs w ostatnim czasie zniżkuje, jest to bowiem waluta rozliczeniowa na rynkach ropy i paliw.

Z prognoz e-petrol.pl dla cen na hurtowym rynku paliw wynika, że w sobotę wzrostowy trend będzie jeszcze kontynuowany. W obu rafineriach benzyny będą drożały o więcej niż kilkanaście zł na 1000 litrów. W przypadku cen oleju napędowego również należy spodziewać się zwyżek, ale o nieco mniejszej skali.

Na stacjach paliw obniżki trwają w najlepsze

Styczniowe podwyżki cen paliw w rafineriach nie znalazły odzwierciedlenia na stacjach benzynowych. W monitoringu cen, prowadzonym przez portal e-petrol.pl w tym tygodniu, odnotowaliśmy 3-4 groszowe zmiany w cennikach stacji paliw. Za litr benzyny trzeba było w tym tygodniu zapłacić średnio w Polsce 4,79 zł, podczas gdy diesel kosztuje 5,05 zł. Jak zwykle najtaniej można było kupić autogaz – cena litra LPG na początku tygodnia wynosiła 2,29 zł.

Analiza e-petrol.pl na nowy tydzień - 14-20 stycznia - przewiduje, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 4,69-4,82 zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 4,98-5,11 zł. Z korektą cen w dół mogą liczyć się właściciele samochodów z instalacją gazową, podobnie będzie w najbliższych dniach - za litr LPG kierowcy mogą płacić ok. 2,23-2,31 zł.

Prognoza cen detalicznych oznacza, że na większości stacji paliw w Polsce powinniśmy mieć do czynienia ze stabilizacją cen benzyn i diesla na obecnym poziomie, a podwyżki z rynku hurtowego będą amortyzowane zmniejszaniem się obecnie dość wysokich marż właścicieli stacji oraz większymi rabatami w dostawach paliw na rynku hurtowym.Ropa naftowa drożeje już drugi tydzień

Notowania surowca w Londynie rosną nieprzerwanie od początku roku, kontynuując zwyżkową serię rozpoczętą jeszcze pod koniec grudnia. Na przestrzeni dwóch tygodni ropa Brent podrożała o ponad 15 proc. i dzisiaj przed południem kosztuje ponad 62 dolary.

Poprawa nastrojów na rynku naftowym to efekt wchodzących w życie z początkiem roku ograniczeń wydobycia ustalonych przez OPEC i producentów współpracujących z kartelem. Inwestorzy liczą też na to, że odbywające się w tym tygodniu amerykańsko-chińskie negocjacje pomogą w zażeganiu sporu handlowego pomiędzy tymi gospodarczymi potęgami, odsuwając widmo globalnego spowolnienia wywołanego wojną celną USA i Chin.

Cena ropy oddaliła się wyraźnie od kilkunastomiesięcznych minimów notowanych przed świętami i aktualna wycena surowca może być już mniej atrakcyjna dla inwestorów szukających okazyjnego zakupu, dlatego o kontynuację zwyżki w najbliższych dniach nie będzie łatwo. Nadchodzący tydzień może przynieść umiarkowaną przecenę na rynku naftowym, napędzaną realizacją ostatnich zysków.


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń 14-20 stycznia 2019:

Poniedziałek
•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
Wtorek
•    Wielka Brytania – głosowanie w sprawie Brexitu
•    Polska – inflacja konsumencka
Środa
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – Beżowa Księga
Czwartek
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – indeks Fed z Filadelfii
Piątek
•    Polska – produkcja przemysłowa
•    USA – produkcja przemysłowa


Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: kolejny tydzień z podwyżkami na stacjach

e-petrol.pl: kolejny tydzień z podwyżkami na stacjach

2019-03-20

Po krótkotrwałej odwilży cenowej na stacjach, która miała miejsce pod koniec lut...

e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za drogą ropę

e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za drogą ropę

2019-03-15

Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie ...

e-petrol.pl: coraz drożej na stacjach

e-petrol.pl: coraz drożej na stacjach

2019-03-13

Prognozowane przez e-petrol.pl podwyżki cen paliw na stacjach stały się faktem i...

e-petrol.pl: diesel będzie droższy

e-petrol.pl: diesel będzie droższy

2019-03-08

Wyraźna zmiana cen detalicznych oleju napędowego wynika z próby odbudowania marż...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.