Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: diesel coraz droższy

e-petrol.pl
2018-11-09 / 11:33
e-petrol.pl: diesel coraz droższy

Wzrost cen oleju napędowego nie hamuje. Rośnie też różnica w cenie pomiędzy dieslem i benzyną, która w detalu jest najwyższa od stycznia 2012 r. Na szczęście na światowych giełdach tanieje ropa naftowa i najbliższe dni powinny w końcu przynieść obniżki na stacjach.

W ostatnich tygodniach ceny oleju napędowego dynamicznie rosły – w porównaniu z końcem września litr diesla na stacjach podrożał aż o 24 grosze. W tym samym okresie benzyna potaniała o 2 grosze i w efekcie doszło do odwrócenia relacji cenowej pomiędzy tymi gatunkami paliw i to kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi płacą teraz więcej przy dystrybutorach. Co więcej, cenowa przewaga benzyny jest rekordowo wysoka i wynosi aż 20 groszy na litrze, a najbliższe dni mogą ją jeszcze powiększyć.

Ropa naftowa tanieje, rafinerie obniżają ceny

Rozwój wydarzeń na giełdach naftowych na świecie nie pozostał bez wpływu na zmiany w cennikach krajowych producentów paliw. Na przestrzeni ostatniego tygodnia w rafineriach dominowały obniżki i w porównaniu z poprzednim piątkiem metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 potaniał aż o 165,40 PLN i dzisiaj kosztuje średnio 3746,60 PLN. Olej napędowy też tracił na wartości, ale skala obniżki była mniejsza i wyniosła niecałe 100 PLN. Aktualnie metr sześcienny diesla w hurcie kosztuje 4191,60 PLN.

Paliwa na stacjach znowu droższe

Mijający tydzień przyniósł wzrost cen paliw na stacjach i o ile w przypadku benzyny był on symboliczny (1-groszowa podwyżka), to olej napędowy podrożał o 5 groszy. Aktualnie litr 95-oktanowej benzyny kosztuje średnio w Polsce 5,09 a za tankowanie diesla płacimy 5,29 PLN/l. Nadal drożeje też autogaz – to już ósmy kolejny tydzień ze wzrostem cen tego paliwa i jego średnia cena detaliczna wynosi już 2,56 PLN/l.

Najbliższe dni powinny na szczęście przynieść spadek cen na stacjach, szczególnie w przypadku benzyny. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,97-5,09 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,21-5,32 PLN/l i  2,50-2,57 PLN/l dla autogazu.Nadpodaż obniża ceny ropy

Obecny poziom cen ropy jest niemal o 3 dolary niższy od wyników z początków tego tygodnia. Zmiany spadkowe są więc wyraźne, a ich przyczyną jest zmiana charakteru sankcji na Iran przez zastosowanie wyłączeń wobec wielu krajów, które były kluczowymi odbiorcami perskiego produktu. Rozluźnienie możliwości importu na okres 180 dni przyznano ośmiu państwom. Rynki Chin, Indii, Korei Południowej, Japonii, Włoch, Grecji, Tajwanu i Turcji będą więc nadal zaopatrywane przez surowiec irański.

Dodatkowo wysokie poziomy produkcji i wizja wysokiej podaży w końcówce roku stymulują obniżki i wskazują na ich dalsze przyspieszenie. Osiągnięto m.in. wynik rekordowy w produkcji w Stanach Zjednoczonych na poziomie 11,6 miliona baryłek dziennie. Mamy więc zamiast Rosji nowego lidera światowego wydobycia, a do tego tamtejszy Urząd ds. Informacji Energetycznej ogłosił, że do połowy 2019 r. oczekuje wydobycia na poziomie 12 milionów baryłek, głównie dzięki ropie ze złóż łupkowych. Biorąc pod uwagę także rosnące wydobycie Rosji czy  krajów OPEC trudno mówić o obniżce podaży, nawet mimo plotek, jakie pojawiały się w ostatnich dniach, mówiących o ewentualnym przywróceniu ograniczeń produkcyjnych w ramach OPEC, które mogłyby pomóc w "podciągnięciu" cen surowca.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 12-18 listopada 2018:

Poniedziałek
  • Indie - produkcja przemysłowa 
Wtorek
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
Środa
  • Japonia - produkcja przemysłowa
  • Niemcy - PKB
  • Strefa Euro - produkcja przemysłowa
Czwartek
  • Strefa Euro - bilans handlu zagranicznego
  • USA - sprzedaż detaliczna
  • USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw
Piątek
  • Strefa Euro - inflacja konsumencka
  • USA - produkcja przemysłowa

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: spadków cen paliw ciąg dalszy

e-petrol.pl: spadków cen paliw ciąg dalszy

2018-12-12

W drugim tygodniu grudnia ze stacji benzynowych docierają optymistyczne wiadomoś...

e-petrol.pl: tankowanie wyraźnie tańsze

e-petrol.pl: tankowanie wyraźnie tańsze

2018-12-07

Grudzień to miesiąc zwiększonych wydatków, dlatego obserwowane na stacjach obniż...

e-petrol.pl: Święty Mikołaj przynosi niższe ceny

e-petrol.pl: Święty Mikołaj przynosi niższe ceny

2018-12-05

Jak wynika z cyklicznie realizowanego przez e-petrol.pl monitoringu cen na stacj...

e-petrol.pl: czy ceny na stacjach paliw w końcu spadną?

e-petrol.pl: czy ceny na stacjach paliw w końcu spadną?

2018-11-30

Na światowych giełdach paliw ropa od kilku tygodni tanieje, a polscy kierowcy z ...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.