Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: tankowanie będzie droższe

e-petrol.pl
2018-10-05 / 11:06
e-petrol.pl:  tankowanie będzie droższe

Utrzymujące się wysokie ceny paliw już teraz mogą irytować kierowców, ale najgorsze dopiero przed nami. Nadchodzące dni przyniosą podwyżki na stacjach, a najmocniej drożeć będzie olej napędowy.

Notowania ropy Brent w ostatnich dniach poprawiały tegoroczne rekordy cenowe. Baryłka surowca pierwszy raz od 2014 r. kosztowała ponad 85 dolarów, a jej cena wyrażona w złotówkach przekroczyła już poziom 300 złotych. Co prawda do rekordowych poziomów z 2012 r., które wyniosły blisko 380 złotych za baryłkę ropy Brent, dystans jest jeszcze spory, ale dynamika zmian na rynku naftowym budzi uzasadnione obawy.

W rafineriach już wyraźnie drożej

Początek października przyniósł wyraźny wzrost hurtowych cen oleju napędowego. Nieco wolniej w górę szły notowania benzyny. W piątek średnia hurtowa cena diesla wyniosła 4311,80 PLN i była aż o 130,80 złotych wyższa niż na koniec września. Co więcej ostatni raz tak drogi olej napędowy był ponad pięć lat temu. Benzyna bezołowiowa Pb95 w cennikach rafinerii kosztuje dzisiaj średnio 4116,40 PLN/metr sześc. i od początku miesiąca podrożała o 60 złotych.

W detalu jeszcze spokojnie

Właściciele stacji paliw, jak tylko mogą odwlekają w czasie przeniesienie zmian z rynku hurtowego na kierowców. Poziom marż, szczególnie w przypadku oleju napędowego jest już jednak tak niski, że podwyżki są nieuniknione. W mijającym tygodniu średnia cena 95-oktanowej benzyny utrzymała się jeszcze na poziomie z zeszłego tygodnia i wyniosła 5,11 PLN/l. W górę poszły już jednak koszty tankowania diesla, o 3 grosze do poziomu 5,08 PLN/l. Kolejny tydzień z rzędu mocno drożał autogaz – tym razem o 6 groszy do poziomu 2,43 PLN/l.

Prognoza e-petrol.pl na drugi tydzień października dla poszczególnych gatunków paliw wygląda następująco: 5,10-5,20 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej i dla oleju napędowego oraz 2,43-2,50 PLN/l dla autogazu.


Coraz bliżej „setki”?

Ostatni tydzień upływał pod znakiem coraz wyższych cen ropy - sięgających poziomów ostatni raz widzianych na londyńskiej giełdzie w październiku 2014 roku. Cały czas motorem zwyżek są informacje związane z napiętą sytuacją między Iranem i USA. Od 4 listopada eksport irańskiego surowca obarczony będzie sankcjami, które dla większości uczestników rynku są skuteczną zaporą przed współpracą z Teheranem. Tym samym możliwości eksportowe Iranu kurczą się, a na rynku pojawia się podażowa luka, która stymuluje cenowe zwyżki. Z irańskimi dostawami pożegnali się kluczowi odbiorcy - Japonia, Korea Płd., Indie, a częściowo nawet Chiny, które relacje z Amerykanami za rządów Donalda Trumpa mają co najmniej chłodne.

Szereg informacji o poprawie zaopatrzenia globalnego nie jest bynajmniej hamulcem dla cen. Amerykanie produkują aktualnie 11,1 miliona baryłek dziennie, zaś Arabia Saudyjska zwiększyła w październiku produkcję do 10,7 miliona baryłek dziennie, co zbliża ją do rekordu sprzed dwóch lat.

Taka sytuacja na rynku światowym powoduje, że analitycy coraz chętniej prognozują możliwość dojścia cen baryłki nawet do 100 USD w roku 2018, a do podobnych opinii przychylają się także politycy. Przykładem może służyć tu chociażby rosyjski minister energii Aleksander Nowak, sugerujący że wskutek działań sankcyjnych administracji amerykańskiej ceny ropy na światowych giełdach notują dawno niewidziane poziomy. Wprawdzie pojawiają się też głosy, że w nowym roku zobaczymy odwrót od zwyżek, jednak na razie przed nami czas droższej ropy, za którą winić chyba można walkę o prymat na naftowym rynku.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń 8-14 października 2018:


Poniedziałek
•    Niemcy  – produkcja przemysłowa
•    USA – indeks NY Empire

Środa
•    Wielka Brytania – PKB
•    USA – inflacja producencka

Czwartek
•    USA – rządowy raport na temat zmiany zapasów ropy

Piątek
•    Chiny – bilans handlu zagranicznegoPoprzednie komentarze
e-petrol.pl: diesel coraz droższy

e-petrol.pl: diesel coraz droższy

2018-11-09

Wzrost cen oleju napędowego nie hamuje. Rośnie też różnica w cenie pomiędzy dies...

e-petrol.pl: ceny benzyn zaskoczyły nie tylko kierowców

e-petrol.pl: ceny benzyn zaskoczyły nie tylko kierowców

2018-11-07

Na początku listopada użytkownicy pojazdów z silnikiem benzynowym w dalszym ciąg...

e-petrol.pl: rynek już się nie boi amerykańskich sankcji?

e-petrol.pl: rynek już się nie boi amerykańskich sankcji?

2018-11-02

Wydarzenia ostatnich dni pokazują wyraźnie, że sankcje amerykańskie na eksport r...

e-petrol.pl: cena diesla mocno w górę

e-petrol.pl: cena diesla mocno w górę

2018-10-31

Przed tradycyjnie wyjazdowym okresem na początku listopada dla tankujących benzy...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.