Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: diesel wciąż wyraźnie tańszy od benzyny

e-petrol.pl
2018-09-14 / 11:11
e-petrol.pl: diesel wciąż wyraźnie tańszy od benzyny

Drugi tydzień września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Benzyna bezołowiowa Pb95 i olej napędowy podrożały o 2 grosze na litrze, możliwe jednak, że niedawne spadki cen paliw w rafineriach zatrzymają podwyżki.

Ze środowego notowania e-petrol.pl cen paliw na stacjach wynika, że oba gatunki paliw podstawowych podrożały o 2 grosze na litrze, wzrost (jednak tylko o grosz) dotyczył także autogazu.

W dobiegającym końca tygodniu nasze krajowe rafinerie nie wprowadzały radykalnych zmian do swoich cenników, ale w ujęciu tydzień do tygodnia korekta w cenach jest jednak widoczna, szczególnie w przypadku benzyn. Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa Pb95 jest dziś w sprzedaży hurtowej tańsza o 0,41 proc., czyli o 16,80 zł netto/1000 l w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia i metr sześcienny tego paliwa kosztuje 4075,60 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach niemal utrzymał swoją cenę sprzed tygodnia i obecnie w hurcie paliwo to jest wciąż tańsze o 43 zł netto od benzyny - dziś jego średnia cena wynosi 4118,60 zł netto/1000 l. Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą niewielkie obniżki do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii będą oznaczały, że ceny benzyny i diesla na stacjach powinny się w dalszym ciągu stabilizować.

Na stacjach podrożeje tylko LPG

W najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 5,04-5,13 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 5,02-5,13 zł/l. Tankujący autogaz od kilku tygodni na pylonach stacji paliw zauważają jedynie groszowe korekty, ale z analiz e-petrol.pl wynika, że w przyszłym tygodniu paliwo to może zauważalnie podrożeć – w najbliższych dniach średnio za litr gazu będzie się płacić 2,28-2,37 zł.

Ropa Brent blisko 80 dolarów

W mijającym tygodniu notowania ropy na giełdzie w Londynie przekroczyły poziom 80 dolarów. W środę, po publikacji rządowych danych na temat zmiany zapasów i wydobycia surowca, baryłka ropy Brent kosztowała nawet 80,13 USD. Czwartkowa sesja przyniosła jednak szybką realizację zysków i dzisiaj przed południem notowania surowca utrzymują się nieznacznie powyżej 78 dolarów.

Obawy o to, że wchodzące w życie w listopadzie amerykańskie sankcje na irański sektor naftowy, spowodują zaburzenie równowagi pomiędzy podażą i popytem na surowiec mają w ostatnim czasie decydujący wpływ na zachowanie inwestorów. W tym tygodniu kolejnych argumentów za zwyżką cen ropy dostarczyły jeszcze dane amerykańskiego Departamentu Energii na temat zapasów ropy i paliw. Rządowy raport pokazał wyraźny spadek rezerw surowca, do tego odnotowano w nim spadek wydobycia o 100 tys. baryłek dziennie.

Te informacje pomogły notowaniom surowca pokonać poziom 80 dolarów, ale nie utrzymały się tam długo, bo inwestorzy spodziewają się, że w reakcji na spadek irańskiego eksportu dostawy zwiększą inni producenci, m.in. Rosja i Arabia Saudyjska. Pod koniec tygodnia argumentów za szybką realizacją zysków dostarczyły też najnowsze przewidywania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W jej ocenie piętrzą się ryzyka dla gospodarek państw wschodzących, m.in. za sprawą osłabienia ich walut w relacji do dolara i rosnących kosztów importowanych surowców energetycznych, które mogą przełożyć się na wolniejsze tempo wzrostu zapotrzebowania na produkty naftowe.


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń 17-23 września 2018:

Poniedziałek
•    Strefa euro  – inflacja konsumencka
•    USA – indeks NY Empire

Środa
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    Polska – produkcja przemysłowa

Czwartek
•    USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: ceny benzyn zaskoczyły nie tylko kierowców

e-petrol.pl: ceny benzyn zaskoczyły nie tylko kierowców

2018-11-07

Na początku listopada użytkownicy pojazdów z silnikiem benzynowym w dalszym ciąg...

e-petrol.pl: rynek już się nie boi amerykańskich sankcji?

e-petrol.pl: rynek już się nie boi amerykańskich sankcji?

2018-11-02

Wydarzenia ostatnich dni pokazują wyraźnie, że sankcje amerykańskie na eksport r...

e-petrol.pl: cena diesla mocno w górę

e-petrol.pl: cena diesla mocno w górę

2018-10-31

Przed tradycyjnie wyjazdowym okresem na początku listopada dla tankujących benzy...

e-petrol.pl: na stacjach ciągle drogo

e-petrol.pl: na stacjach ciągle drogo

2018-10-26

Ceny paliw na przestrzeni ostatnich dni były stabilne i na stacjach za benzynę i...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.