e-petrol.pl: na stacjach znowu drogo

Po czerwcowych obniżkach na stacjach paliw nie ma już prawie śladu. Po trzech kolejnych tygodniach wzrostów detaliczne ceny paliw wróciły w okolice tegorocznych maksimów. Na szczęście niższe ceny ropy naftowej dają realną nadzieję na to, że już w najbliższych dniach zwyżka wyhamuje.

Poważne powody do zmartwienia mają kierowcy samochodów z instalacją na autogaz. Koszty tankowania tego paliwa rosną nieprzerwanie od połowy czerwca, a w ostatnich tygodniach podwyżki nabrały jeszcze tempa. Średnia cena autogazu na stacjach, w reakcji na wyższe koszty importu LPG, na przestrzeni miesiąca wzrosła aż o 10 proc. i jest na najwyższym poziomie od stycznia 2015 r.

W rafineriach już taniej

Na hurtowym rynku paliw mijający tydzień przyniósł obniżkę cen paliw. Spadki były szczególnie zauważalne na początku tygodnia. Dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w cennikach rafinerii kosztuje średnio 3984,00 PLN i jest o 70 złotych tańszy niż w ostatni piątek. Olej napędowy w tym samym czasie potaniał o 64,80 PLN i aktualnie jego średnia cena wynosi 3951,20 PLN/metr sześc.

Detal blisko tegorocznych rekordów

Kierowcy tankując paliwa w ostatnich dniach przy kasie znowu musieli sięgać głębiej do kieszeni. Szczególnie mocno podwyżki odczuli właściciele samochodów napędzanych autogazem, bo LPG podrożało na przestrzeni tygodnia aż o 9 groszy i jego średnia cena to obecnie 2,33 PLN/l. Benzyna bezołowiowa Pb95 kosztuje 5,11 PLN/l, to o 2 grosze więcej niż przed tygodniem, a olej napędowy, po jednogroszowej podwyżce - 5,05 PLN/l.
W nadchodzącym tygodniu wzrost cen na stacjach w końcu wyhamuje i za wyjątkiem autogazu możliwe są nawet niewielkie spadkowe korekty. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,03-5,12 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,07 PLN/l oraz 2,31-2,39PLN/l dla autogazu.





Było najtaniej od 3 miesięcy

Początek tygodnia przyniósł znaczące obniżki w cenach surowca na światowych giełdach. Paliwem dla takiego rozwoju sytuacji były doniesienia z Libii o wznowieniu eksportu z portów śródziemnomorskich. Wprawdzie nie jest to jeszcze rewolucja w zaopatrzeniu rynków światowych, ale na pewno czytelny sygnał, że jeden z niegdyś kluczowych eksporterów w gronie OPEC będzie ponownie zasilać rynki swoim produktem i tym samym zwiększać globalny bilans podażowy. Dodatkowo czynnikiem stymulującym obniżanie się cen na rynku międzynarodowym może być także celna wojna między USA i Chinami, która skutkować może zmniejszaniem się popytu surowcowego.

Kolejną wiadomością o jednoznacznie prospadkowym wydźwięku jest wzrost produkcji w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsza aktywność wydobywcza osiągnęła już rekordowy poziom i wynosi 11 milionów baryłek dziennie. Za agencją Reutera warto przypomnieć, że to prawie o 1 milion baryłek dziennie więcej niż w listopadzie. W USA sporo zaskoczenia w ostatnim tygodniu przyniósł też znaczący wzrost w poziomie zapasów, sięgający niemal 6 mln baryłek, podczas gdy analitycy wskazywali raczej na perspektywę spadków.

Jeśli chodzi o możliwość zmiany nastrojów rynkowych – należy wskazać, że pojawiają się ostatnio zapowiedzi zmniejszenia eksportu z Arabii Saudyjskiej o około 100 tys. baryłek dziennie w sierpniu, jednak takie doniesienie to chyba zbyt mało, aby ceny mogły znacząco odbić w górę w krótkim czasie.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 23-29 lipca 2018:

Wtorek
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu, wst.
  • Strefa euro - indeks PMI dla przemysłu, wst.
  • USA - indeks PMI dla przemysłu, wst.
Środa
  • Niemcy - indeks instytutu Ifo
Czwartek
  • Strefa Euro - decyzja ws. stóp procentowych
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku, wst.
Piątek
  • USA - Produkt Krajowy Brutto, wst.
Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie opublikował decyzję dotyczącą budowy rurociągów na terenie Bazy Oktan Energy w Szczecinie.

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Kraje europejskie będą musiały zaoferować przedsiębiorstwom energetycznym dotacje i wsparcie regulacyjne w zakresie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, aby umożliwić przejście na czyste paliwa, stwierdzili w środę menedżerowie sektora energetycznego.

Dobre wyniki norweskiej firmy

Dobre wyniki norweskiej firmy

Equinor ogłosił wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku. Skorygowany dochód operacyjny wyniósł 7,53 mld USD. Spółka osiągnęła 7,68 mld USD zysku operacyjnego, a zysk netto w wyniósł 2,67 mld USD.

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

Sekretarz Generalny OPEC obiecał Namibii wsparcie w zagospodarowaniu odkrywkowych złóż ropy naftowej, co można odczytać jako zaproszenie tego kraju do OPEC.

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych to wydarzenie, podczas którego spotykają się dystrybutorzy LPG, firmy logistyczne, producenci zbiorników, wyposażenia i armatury dla sektora paliw płynnych oraz przedstawiciele administracji.

CPC dostarcza ropę zgodnie z harmonogramem

CPC dostarcza ropę zgodnie z harmonogramem

Konsorcjum Caspian Pipeline prowadzi prace techniczne na jednej z jednostek zdalnego sterowania (TPU). Następnie podobne działania planowane są w kolejnej jednostce, ale jak podaje CPC, dostawy ropy naftowej odbywają się zgodnie z harmonogramem.