e-petrol.pl: stabilna sytuacja na rynku krajowym

Jak napisaliśmy w naszym środowym komentarzu: „po kolejnych, drobnych obniżkach ceny paliw znalazły się na najniższych w tym roku poziomach”. Najbliższe dni nie powinny nam przynieść znaczącej zmiany w rynkowych nastrojach.

Zmiany na rynku globalnym w ostatnich dniach także nie były gwałtowne – jednak coraz częściej mówi się o możliwości powrotu nadpodaży na rynkach światowych, a takie sygnały zwykle działają prospadkowo na ceny surowca.

Jakie zmiany w polskich rafineriach?

Znaczącym zmianom w rafineriach w ostatnich dniach podlegały ceny benzyn w hurcie - które wzrosły o 48,5 (Pb98) i 65 zł (Pb95) na metrze sześc. względem wyników z ubiegłego weekendu. Kosztują one odpowiednio 3671 i 3560 zł/m sześc. Co się tyczy olejów opałowego i napędowego – nie mamy tu do czynienia z większymi zmianami. Aktualnie paliwa te sprzedawane są w cenach 2324,4 i 3566 zł/m sześc.

Nie będzie zmian?

Prognozy cen paliw w detalu, jakie są według e-petrol.pl prawdopodobne na okres między 19 a 25 marca, nie różnią się znacząco od wyników z ubiegłego tygodnia. Dla Pb 98 oczekujemy poziomu cen 4,82-4,92 zł/l, a dla Pb 95 przewidujemy ulokowanie się średniej między 4,51 i 4,61 zł/l. W przypadku oleju napędowego oczekujemy średniej ceny z przedziału 4,45-4,54 zł/l. W cenach autogazu także nie będzie specjalnych różnic w porównaniu z dotychczasowymi wynikami i ceny tego paliwa wynieść mogą 1,96-2,02 zł/l.



Zobacz komentarz wideo



Stabilizacja na rynku naftowym

W mijającym tygodniu zmienność cen ropy na rynkach naftowych była ograniczona. Notowania surowca na giełdzie w Londynie wahały się w okolicach poziomu 65 dolarów, pozostając od poniedziałku w wąskim paśmie 64,05-65,86 USD. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent jest wyceniana na 65,22 USD.

Uwaga inwestorów w ostatnich dniach skupiała się na publikowanych statystykach i prognozach dotyczących rynku ropy. Energy Information Administration (EIA), statystyczne ramię amerykańskiego Departamentu Energii, przewiduje, że szybko rosnąca produkcja w USA może spowodować, iż już w drugim kwartale tego roku rynek naftowy będzie znowu zmagał się z problemem nadpodaży. Według publikowanych w tym tygodniu statystyk Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) już w styczniu tego roku, pierwszy raz od 7 miesięcy, odnotowano wzrost zapasów ropy w krajach OECD.

Wsparciem dla drogiej ropy są jednak ostatnie zmiany w administracji Donalda Trumpa, które mogą oznaczać zaostrzenie polityki wobec Iranu. Jeśli amerykański prezydent, który jasno komunikuje swoją negatywną ocenę porozumienia z Teheranem w sprawie ograniczenia programu nuklearnego, będzie dążył do jego zerwania, to notowania surowca mogą zyskiwać na wartości.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 19-25 marca 2018:

Poniedziałek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks Chicago PMI

Czwartek
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
•    USA – zamówienia w przemyśle
Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024