Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: ceny paliw ponownie na tegorocznych minimach

e-petrol.pl
2018-03-09 / 11:12
e-petrol.pl:  ceny paliw ponownie na tegorocznych minimach

Obniżki szybko wróciły na stacje paliw w Polsce i w mijającym tygodniu taniały wszystkie paliwa. To dobra wiadomość, która może nieco poprawić nastroje kierowcom, zaniepokojonym doniesieniami o planowanym nowym paliwowym podatku – opłacie emisyjnej.

Zapowiedź wprowadzenia opłaty emisyjnej doliczanej do każdego litra benzyny i oleju napędowego, zelektryzowała kierowców. Jeśli zgodnie z rządowymi planami producenci i importerzy paliw zapłacą dodatkowy podatek w wysokości 80 zł na każde 1000 litrów benzyny lub diesla, to ceny na stacjach mogą wzrosnąć o około 10 groszy na litrze paliwa.

Rafinerie obniżają ceny

Na hurtowym rynku początek marca przyniósł nieznaczny spadek notowań paliw. Średnia cena 95-oktanowej benzyny w ofercie krajowych producentów od początku miesiąca spadła o 65 złotych i wynosi dzisiaj 3491,00 PLN/metr sześc. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o 37,80 zł i aktualnie kosztuje średnio w rafineriach 3547,60 PLN/metr sześc.

Obniżkom na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach sprzyjał spadek cen ropy naftowej. Notowania surowca na giełdzie w Londynie znalazły się poniżej poziomu 65 dolarów.

Tanie tankowanie

Ceny na stacjach benzynowych wróciły do poziomu sprzed dwóch tygodni, co oznacza, że taniej w tym roku nie tankowaliśmy. Obniżka wyniosła 3 grosze dla wszystkich gatunków paliw. Benzyna 95-oktanowa kosztuje średnio 4,59 PLN/l, a olej napędowy 4,49 PLN/l. Średnia ogólnopolska cena autogazu pierwszy raz od sierpnia ubiegłego roku znalazła się poniżej poziomu 2 złotych i wynosi aktualnie 1,99 PLN/l. Kierowcy samochodów z instalacją na LPG mają jeszcze jeden powód do świętowania – autogaz, który w unijnych dyrektywach jest traktowany jako paliwo alternatywne, według rządowych planów nie będzie objęty opłatą emisyjną.

W nadchodzącym tygodniu umiarkowany spadek cen na stacjach może być kontynuowany. Prognoza przygotowana przez e-petrol.pl zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,52-4,61 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,45-4,54 PLN/l, a dla autogazu 1,96-2,02 PLN/l.Zobacz komentarz wideo


Tydzień bez poważnych niespodzianek

W mijającym  tygodniu nie byliśmy świadkami szczególnie zaskakujących wydarzeń – tydzień rozpoczynał się informacją o spotkaniu amerykańskich producentów łupkowych z przedstawicielami OPEC – rozmowy dotyczyły problemu globalnej nadwyżki surowcowej. Nie można jednak mówić, że rozmowy dały jakiś wymierny rezultat. Zwłaszcza, że stanowisko OPEC jest dość sztywne. Obecny prezydent OPEC zadeklarował, że Organizacja nie przewiduje wprowadzania zmian w poziomach produkcji do przyszłego roku.  

Ciekawą w kontekście tego stanowiska jest ostatnia prognoza Międzynarodowej Agencji Energii, która sugeruje, że popyt na ropę naftową ma rosnąć w ciągu najbliższych pięciu lat. Według przewidywań Agencji ważny będzie w tym udział Stanów Zjednoczonych, których produkcja już pod koniec roku może dobić pułapu 11 mln baryłek, obecnie osiągalnego jedynie przez Rosję. Inną informacją podażową w tym tygodniu jest osłabienie możliwości eksportowych Iranu, który w marcu ma wysyłać o 21 procent mniej ropy i kondensatu niż miesiąc temu. Tym samym jeden z głównych liderów wydobycia OPEC i oponent polityki samoograniczeń zbliża się do oficjalnego sposobu działania Organizacji. W obliczu rosnącej produkcji amerykańskiej jednak nie należy oczekiwać, aby taka informacja wypchnęła ceny mocno w górę.

Oprac. Grzegorz Maziak, dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 12 – 18 marca 2018:

Poniedziałek
  • USA - budżet federalny 
Wtorek
  • USA - inflacja konsumencka
Środa 
  • Chiny - produkcja przemysłowa
  • Strefa euro - produkcja przemysłowa
Czwartek
  • USA - ceny importu i eksportu
  • USA - indeks Fed z Filadelfii
Piątek
  • Japonia - produkcja przemysłowa
  • USA - produkcja przemysłowa

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: stabilna sytuacja na rynku krajowym

e-petrol.pl: stabilna sytuacja na rynku krajowym

2018-03-16

Jak napisaliśmy w naszym środowym komentarzu: „po kolejnych, drobnych obniżkach ...

e-petrol.pl: cenowej odwilży ciąg dalszy

e-petrol.pl: cenowej odwilży ciąg dalszy

2018-03-14

Ostatni tydzień kalendarzowej zimy przynosi spodziewane, nieznaczne zmiany na py...

e-petrol.pl: ceny paliw ponownie na tegorocznych minimach

e-petrol.pl: ceny paliw ponownie na tegorocznych minimach

2018-03-09

Obniżki szybko wróciły na stacje paliw w Polsce i w mijającym tygodniu taniały w...

e-petrol.pl: wyższe temperatury, niższe ceny

e-petrol.pl: wyższe temperatury, niższe ceny

2018-03-07

Początek marca mile zaskakuje kierowców. Z badania e-petrol.pl wynika, że po zes...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.