Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: droga ropa daje się kierowcom we znaki

e-petrol.pl
2018-01-12 / 11:38
e-petrol.pl: droga ropa daje się kierowcom we znaki

Rosnące systematycznie ceny ropy naftowej przekładają się na koszty tankowania w Polsce. W mijającym tygodniu na stacjach zauważalnie drożała 95-oktanowa benzyna i olej napędowy.

Od początku 2018 r. cena surowca wzrosła już o blisko 5 dolarów i notowania ropy Brent w tym tygodniu pierwszy raz od 2014 r. znalazły się powyżej poziomu 70 dolarów. Wyższe ceny na rynku naftowym nie pozostają bez wpływu na sytuację na polskich stacjach.

Rafinerie podnoszą ceny

W drugim tygodniu stycznia w hurtowych cennikach rafinerii dominowały podwyżki, napędzane rozwojem wydarzeń na rynku naftowym. W porównaniu z ostatnim piątkiem średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w hurcie wzrosła o 70,20 PLN i wynosi dzisiaj 3696,20 PLN/metr sześc. Nieco wolniej rosły ceny oleju napędowego. Na przestrzeni tygodnia metr sześcienny diesla w rafineriach podrożał o 30,20 PLN i kosztuje aktualnie 3684,80 PLN.

Skala wzrostów w cennikach rodzimych rafinerii mogła być jeszcze większa, ale na szczęście dla kierowców skutki drożejącej ropy zniwelowała częściowo złotówka zyskująca od połowy tygodnia na wartości w relacji do amerykańskiego dolara.

Koszty tankowania w górę

Wizyta przy dystrybutorze w mijającym tygodniu wiązała się z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela, bo średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wzrosły o 4 grosze. Szczególnie w przypadku benzyny skala zwyżki może być zaskoczeniem i wynika w dużej mierze z wyższych marż sprzedawców. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że ostatnie tygodnie, a nawet miesiące, to czas kiedy sprzedaż benzyny generowała bardzo małe zyski.

Benzyna 95-oktanowa kosztuje aktualnie 4,71 PLN/l. Litr diesla to średnio wydatek rzędu 4,59 PLN. O grosz, do poziomu 2,13 PLN/l, potaniał za to autogaz.

Nadchodzący tydzień nie powinien przynieść dużych zmian na stacjach i spodziewamy się niewielkich 1-2 groszowych wzrostów średnich cen paliw. Prognozowane przedziały cenowe na najbliższe dni wyglądają następująco: 4,66-4,76 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,56-4,65 PLN/l oraz  2,11-2,17 PLN/l dla autogazu.

Zobacz materiał wideo
Amerykanie produkują mniej

W mijającym tygodniu szczególnie interesującą informacją o ogólnoświatowym znaczeniu był odczyt Energy Information Administration dotyczący kształtowania się wielkości amerykańskiej produkcji w ostatnich dniach. Zaskoczył fakt, że wynosi ona 9,5 mln baryłek, czyli notowała obniżkę o 290 tys. baryłek dziennie. Tymczasem niemal za pewnik przyjmowano, że w krótkim czasie sięgnie ona 10 milionów baryłek dziennie – tego rodzaju informacja przyczyniła się do kolejnych wzrostów w tym tygodniu, kiedy ropa otarła się o 70 USD za baryłkę.  Trzeba wspomnieć także o zmianie amerykańskich zapasów, które po raz kolejny obniżyły swą ilość, tym razem o obniżka o 4,95 miliona baryłek, a więc więcej niż wynosi zakładany przez analityków rezultat bliski 3,9 mln.

Informacją mogącą nieco tłumić wydźwięk zwyżkowych danych z USA jest z pewnością dzisiejszy odczyt o chińskim imporcie, który jest mniejszy niż miesiąc wcześniej. Notował on spadek do poziomu 33,7 miliona, podczas gdy przed miesiącem kraj ten kupował 37,04 milionów ton surowca.  

Mniejsze zapotrzebowanie na ropę nie oznacza jednak, że można od razu spodziewać się rynkowego odwrócenia nastrojów. Nadal stymulatorem zwyżek pozostaje działalność OPEC i Rosji, która ma na celu ograniczenie globalnej nadpodaży, a ostatnie informacje z USA tylko wsparły wzrosty. Niepokoje w regionie bliskowschodnim w ostatnim czasie także są czynnikiem zwyżkowym, a coraz większe grono analityków właśnie w rejonie 70 USD upatruje nowego poziomu stabilizacji, z którym przyjdzie nam oswoić się w dopiero co rozpoczętym roku.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 stycznia 2018 r.:

Poniedziałek
•    Polska – inflacja konsumencka

Wtorek
•    Niemcy - inflacja konsumencka
•    USA – indeks NY Empire State

Środa
•    USA – produkcja przemysłowa
•    USA – Beżowa Księga

Czwartek
•    Chiny – PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    USA – indeks Fed z Filadelfii
•    USA - zamiana zapasów ropy i paliw 

Piątek
•    Polska – produkcja przemysłowa
•    Polska – sprzedaż detaliczna

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: stabilna sytuacja na rynku krajowym

e-petrol.pl: stabilna sytuacja na rynku krajowym

2018-03-16

Jak napisaliśmy w naszym środowym komentarzu: „po kolejnych, drobnych obniżkach ...

e-petrol.pl: cenowej odwilży ciąg dalszy

e-petrol.pl: cenowej odwilży ciąg dalszy

2018-03-14

Ostatni tydzień kalendarzowej zimy przynosi spodziewane, nieznaczne zmiany na py...

e-petrol.pl: ceny paliw ponownie na tegorocznych minimach

e-petrol.pl: ceny paliw ponownie na tegorocznych minimach

2018-03-09

Obniżki szybko wróciły na stacje paliw w Polsce i w mijającym tygodniu taniały w...

e-petrol.pl: wyższe temperatury, niższe ceny

e-petrol.pl: wyższe temperatury, niższe ceny

2018-03-07

Początek marca mile zaskakuje kierowców. Z badania e-petrol.pl wynika, że po zes...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.