e-petrol.pl: mocna złotówka pomaga kierowcom

Wysokie ceny ropy naftowej przekładają się na wzrost kosztów tankowania w Polsce. Podwyżki na stacjach mogłyby być jeszcze większe, gdyby nie siła złotówki, która w relacji do dolara jest najmocniejsza od trzech lat.

Detaliczne ceny paliw znajdują się na poziomie zbliżonym do tego, jaki notowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Benzyna bezołowiowa Pb95 jest tańsza o 4 grosze, a olej napędowy o 5 groszy. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich dniach 2016 r. baryłka ropy Brent kosztowała około 10 dolarów mniej niż obecnie. To, że na stacjach za tankowanie nie płacimy dużo więcej, jest w głównej mierze zasługą mocnej złotówki.

W hurcie drożej

W poświątecznym tygodniu ceny benzyny i oleju napędowego w rafineriach zmieniały się dwukrotnie i w obu przypadkach była to zwyżkowa korekta. Dzisiaj średnio za metr sześcienny 95-oktanowej odmiany benzyny w hurcie trzeba zapłacić średnio 3655,60 PLN. Jej cena na przestrzeni tygodnia wzrosła o 12,60 PLN. Notowania diesla poszły w górę o ponad 30 złotych. Aktualnie średnia cena oleju napędowego, oferowanego przez rafinerie, to 3665,60 PLN/metr sześc.

Podwyżki także na stacjach

Kierowcy po świętach muszą sięgnąć głębiej do kieszeni i nie ma znaczenia, czy tankują benzynę, czy olej napędowy. Średnia cena 95-oktanowej benzyny wzrosła o 4 grosze i wynosi obecnie 4,69 PLN/l. O 3 grosze więcej kosztuje litr oleju napędowego – aktualnie średnio w Polsce płacimy za niego 4,57 PLN. Autogaz podrożał o grosz do poziomu 2,15 PLN/l.

W pierwszych dniach stycznia ceny na stacjach mogą jeszcze nieznacznie wzrosnąć. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 4,64-4,73 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,55-4,64 PLN/l oraz 2,13-2,19 PLN/l dla autogazu.

Ropa najdroższa od ponad dwóch lat

Ostatnie dni roku przynoszą wzrost cen ropy do poziomów ostatni raz notowanych w połowie 2015 r. W pierwszej poświątecznej sesji na giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent kosztowała ponad 67 dolarów. Dzisiaj przed południem cena surowca utrzymuje się w okolicach poziomu 66,50 USD.

Impulsem do kontynuacji zwyżki w mijającym tygodniu były informacje o ograniczeniach dostaw z Libii, które miały związek z atakiem na naftociąg transportujący surowiec do portu Es Sider. W podtrzymaniu wysokich cen pomogły też cotygodniowe dane amerykańskiego Departamentu Energii, które pokazały dalszą obniżkę rezerw surowca i zaskakujący spadek wydobycia w USA.

Pierwsze dni nowego roku powinny jednak przynieść odreagowanie ostatnich wzrostów. Według firmy Ineos, która jest operatorem uszkodzonego rurociągu na Morzu Północnym, w przyszłym tygodniu powinna zostać przywrócona jego pełna przepustowość. Za kilka dni ropa powinna popłynąć także uszkodzonym naftociągiem w Libii. Poprawa sytuacji po stronie podaży będzie ciążyć notowaniom ropy.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 1-7 stycznia 2018 r.:

Wtorek
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Środa
•    USA – indeks ISM dla przemysłu
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    USA – raport ADP
•    USA- zamiana zapasów ropy i paliw  

Piątek
•    USA – bilans handlu zagranicznego
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
•    USA – zamówienia w przemyśle
Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Pozostałe aktualności

W tym roku wrośnie produkcja biodiesla

W tym roku wrośnie produkcja biodiesla

Według prognoz ekspertów niemieckiej agencji analitycznej OilWorld w tym roku może wyraźnie wzrosnąć wolumen światowej produkcji biodiesla.

W Korei Południowej uruchomiono nowy zakład produkcji biodiesla

W Korei Południowej uruchomiono nowy zakład produkcji biodiesla

HD Hyundai Oilbank rozpoczął produkcję w swojej fabryce biodiesla o rocznej wydajności 130 tys. ton w ramach prac zmierzających do rozszerzenia działalności w zakresie energii przyjaznej dla środowiska, poinformowała w czwartek spółka zależna HD Hyundai Group.

Brakuje stacji ładowania przy autostradach i małych miejscowościach

Brakuje stacji ładowania przy autostradach i małych miejscowościach

Infrastruktura ładowania rozwija się najszybciej w dużych miastach, ale jak czytamy w ‘’Rzeczpospolitej’’ przy głównych drogach tranzytowych brakuje ładowarek, a ich budowa nie zawsze się opłaca.

Shell nie chce realizować ambitnych celów klimatycznych

Shell nie chce realizować ambitnych celów klimatycznych

Shell w środę wezwał akcjonariuszy do głosowania przeciwko rezolucji, złożonej wspólnie przez grupę 27 inwestorów, która wzywała przedsiębiorstwo energetyczne do wyznaczenia bardziej rygorystycznych celów klimatycznych.

Chevron chce inwestować w technologie niskoemisyjne

Chevron chce inwestować w technologie niskoemisyjne

Chevron uruchomił we wtorek swój trzeci fundusz inwestujący w technologie energii odnawialnej, angażując 500 milionów USD. Główne koncerny naftowe chcą zdywersyfikować swoją działalność dotyczącą redukcji emisji.

Japońskie rafinerie wykorzystają rezerwy na wypadek zakłóceń na Bliskim Wschodzie

Japońskie rafinerie wykorzystają rezerwy na wypadek zakłóceń na Bliskim Wschodzie

Choć na razie rafinerie w Japonii nie widzą bezpośredniego wpływu eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie na swoje zakupy ropy, to jednak w przypadku sytuacji awaryjnych, wykorzystają krajowe rezerwy, aby zapewnić stabilne dostawy surowca.