e-petrol.pl: drożej, ale tylko przez chwilę?

Ceny paliw ruszyły w górę i w mijającym tygodniu solidarnie drożały zarówno 95-oktanowa benzyna i olej napędowy. Zaniepokojonych tymi zmianami kierowców możemy uspokoić – gwałtowne podwyżki na stacjach na razie nam nie grożą.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 3-7 lutego 2014 r.

Styczniowe osłabienie złotówki znalazło swoje przełożenie na sytuację na stacjach paliw w Polsce. Nasza waluta odrabia jednak straty, co przy cenach ropy utrzymujących się poniżej poziomu 108 dolarów, oddala groźbę dalszego wzrostu cen.

Cenowa odwilż w rafineriach

Początek lutego w krajowych rafineriach stał pod znakiem spadku cen paliw. Średnia cena benzyn bezołowiowej 95 w hurcie wynosi dzisiaj 4147,70 PLN/metr sześc. i jest o 23,90 PLN niższa niż w ostatnim dniu stycznia. Nieznacznie większy spadek dotknął notowania oleju napędowego, które są 34,30 PLN poniżej poziomu notowanego na koniec poprzedniego miesiąca. Średnio za metr sześcienny diesla płaci się dzisiaj na rynku hurtowym 4196,30 PLN.

Obniżki w rafineriach z pewnością cieszą, ale warto pamiętać, że hurtowe ceny paliw są dzisiaj o około 100 złotych wyższe niż tegoroczne minima notowane jeszcze kilka tygodni temu.

Na stacjach odczuwalnie drożej

Dla kierowców, przyzwyczajonych w ostatnim czasie do systematycznie spadających cen paliw, obecne zmiany na stacjach mogły być małym szokiem. Średnie ceny na rynku detalicznym wzrosły o 3-4 grosze, ale były stacje, na których można było zauważyć skokowe podwyżki o dużo większej skali. W mijającym tygodniu 95-oktanowa odmiana benzyny podrożała średnio o 4 grosze do poziomu 5,33 PLN/l. Cena oleju napędowego wzrosła o 3 grosze i średnio za litr tego paliwa w tym tygodniu płacimy 5,37 PLN. Na poziomie 2,67 PLN/l utrzymała się średnia cena autogazu.

W najbliższych dniach spodziewamy się stabilizacji cen na stacjach. Nasza  prognoza na nadchodzący tydzień dla benzyny bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,31-5,39 PLN/l. Szacunki dla oleju napędowego to 5,35-5,43 PLN/l, a dla autogazu 2,63-2,70PLN/l.

Libia i amerykański rynek pracy stymulują ropę

Na pierwsze miejsce wśród dobrych wieści makroekonomicznych  w tym tygodniu wysunęły się jak dotychczas dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Po nieszczególnych wynikach indeksów PMI dla przemysłu i ISM są tą stosunkowo optymistyczne dane, które dodatkowo dziś mogą uzyskać potwierdzenie w danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Tym samym spodziewać się można, że rynek tego rodzaju komunikat potraktuje jako powód do utrzymania się cen surowca na poziomie w rejonie 107-107,5 USD.

Przed tygodniem w komentarzu zasugerowaliśmy także, że „jednym z niewielu zagrożeń dla jego realizacji jest cały czas niespokojna sytuacji w Libii”. I rzeczywiście jednym z problematycznych zjawisk dla rynku naftowego w końcówce 6 tygodnia może być wiadomość, że z pola naftowego Sharara płynie o około 20 proc. mniej surowca, co wynika z uszkodzenia rurociągu, którego dokonali protestujący w regionie Zintan. Ograniczenie eksportu z tego afrykańskiego państwa niewątpliwe pomogło cenie baryłki ropy Brent w ponownym dojściu do wyniku ponad 107 USD.   

Wśród komunikatów z mijającego tygodnia zwraca jednak uwagę jeszcze jeden. Czynnikiem mogącym ograniczyć wzrosty surowca teoretycznie może stać się powrót Iranu do eksportu na większą skalę – pojawia się bowiem sugestia, że francuskie koncerny planują powrót na rynek irański. Na razie wygląda to wprawdzie na sondowanie rynku, jednak Iran jest tak znaczącym elementem w naftowej geografii, że nie sposób pominąć choćby tak błahych doniesień o możliwości zmiany nastawienia krajów zachodnich do niego.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  10-14 lutego 2014 r.: 

Wtorek
  • USA - raport nt. polityki monetarnej  (komisja ds. usług)

Czwartek
  • USA - sprzedaż detaliczna
  • USA - raport nt. polityki monetarnej  (komisja bankowa)

Piątek
  • Chiny - inflacja CPI
  • USA - produkcja przemysłowa
  • strefa euro - PKB s.a. - wst. za IV kw.
  • Niemcy - PKB s.a. - wst. za IV kw.
Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Pozostałe aktualności

Węgierski rząd daje dystrybutorom paliw dwa tygodnie na obniżenie cen

Węgierski rząd daje dystrybutorom paliw dwa tygodnie na obniżenie cen

Władze w Budapeszcie już kilka dni temu komunikowały, że nie wykluczają interwencji dotyczącej cen paliw. W środę zażądały od sprzedawców detalicznych obniżenia cen paliw do średniej regionalnej. Firmy mają na to dwa tygodnie.

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie opublikował decyzję dotyczącą budowy rurociągów na terenie Bazy Oktan Energy w Szczecinie.

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Kraje europejskie będą musiały zaoferować przedsiębiorstwom energetycznym dotacje i wsparcie regulacyjne w zakresie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, aby umożliwić przejście na czyste paliwa, stwierdzili w środę menedżerowie sektora energetycznego.

Dobre wyniki norweskiej firmy

Dobre wyniki norweskiej firmy

Equinor ogłosił wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku. Skorygowany dochód operacyjny wyniósł 7,53 mld USD. Spółka osiągnęła 7,68 mld USD zysku operacyjnego, a zysk netto w wyniósł 2,67 mld USD.

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

Sekretarz Generalny OPEC obiecał Namibii wsparcie w zagospodarowaniu odkrywkowych złóż ropy naftowej, co można odczytać jako zaproszenie tego kraju do OPEC.

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych to wydarzenie, podczas którego spotykają się dystrybutorzy LPG, firmy logistyczne, producenci zbiorników, wyposażenia i armatury dla sektora paliw płynnych oraz przedstawiciele administracji.