e-petrol.pl: stabilna sytuacja na stacjach

W ostatnich dniach ceny hurtowe paliw na polskim rynku rosły - jednak nie na tyle drastycznie, aby powodować duży skok cen benzyn i diesla.

e-petrol.pl: stabilna sytuacja na stacjach
Nieco inaczej może wyglądać sytuacja cenowa autogazu - to paliwo drożało w ostatnich dniach na stacjach, a podwyżki tłumaczyć można zmianą stawek podatkowych po 1 stycznia 2023.

Rafinerie z lekką podwyżką

Ceny w rafineriach w ostatnich dniach (porównujemy z danymi z 6 stycznia) śladowo wzrosły - aktualnie benzyna 95-oktanowa kosztuje 5172 zł za metr sześc., a więc o 35 zł drożej niż w miniony piątek. W cenach oleju napędowego zwyżka to niecałe 26 zł, a średnia cena diesla wynosi 6070,8 zł/m sześc. Większa zmiana zwyżkowa w omawianym okresie dotyczy oleju opałowego - paliwo to kosztuje 4906 zł/m sześc., czyli o 59 zł więcej niż w ostatni piątek.

Jakie będą ceny w detalu?

W tygodniu między 16 i 22 stycznia 2023 ceny benzyny 98-oktanowej wynosić mogą na polskich stacjach 7,30-7,45 zł/l, a w przypadku najpopularniejszej benzyny Pb95 ceny ulokują się między 6,49 i 6,62 zł/l. W cenach oleju napędowego przedział cenowy wynosić może 7,59-7,72 zł/l. Dla autogazu spodziewany przez nas poziom cen wynosić będzie 3,13-3,25 zł/l.

Ropa naftowa odrabia noworoczne straty

W ostatnich dniach notowania surowca na giełdzie w Londynie miały jasno określony kierunek i każda sesja w tym tygodniu kończyła się wzrostem cen ropy. Czwartkowe zamknięcie na poziomie 84,03 USD/bbl było najwyższe od 2 stycznia. Dzisiaj przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacili blisko 84,50 USD.

Motorem napędowym wzrostów na rynku naftowym jest optymizm związany z luzowaniem epidemicznych obostrzeń w Chinach w przeddzień obchodów Chińskiego Nowego Roku. Inwestorzy liczą na wyraźny wzrost popytu na paliwa, bo według prognoz mobilność Chińczyków w okresie obchodów tego święta ma być dwa razy większa niż przed rokiem. Skutki łagodzenia obostrzeń już teraz są widoczne w danych na temat ruchu ulicznego. Jak wskazują analitycy ANZ, w 15 chińskich miastach z największą liczbą zarejestrowanych samochodów korki były o 31 proc. większe niż przed tygodniem.

W obliczu spodziewanego wzrostu konsumpcji produktów naftowych w Chinach na drugi plan zeszły amerykańskie dane na temat zapasów, a te pokazały imponujący wzrost rezerw. Według rządowego raportu ilość zmagazynowanego surowca zwiększyła się na przestrzeni tygodnia aż o 19 mln baryłek.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 16-22 stycznia 2023:

Poniedziałek
•    Polska – inflacja bazowa

Wtorek
•    Chiny - PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Niemcy – inflacja konsumencka

Środa
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – Beżowa Księga

Czwartek
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia ECB
•    USA – zmiana zapasów paliw

Piątek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych

Pozostałe aktualności

Orlen obniża cenę oleju napędowego
Orlen obniża cenę oleju napędowego
We wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że na stacjach Orlenu cena oleju napędowego jest niższa średnio o 20 gr za litr.
Ograniczenia w dostawach energii we Francji
Ograniczenia w dostawach energii we Francji
Ogólnokrajowy strajk przeciwko planowanym reformom emerytalnym ograniczył we wtorek dostawy prądu we Francji i zakłócił dostawy paliw z rafinerii.
Aramco Trading zwiększa handel ropą i paliwami
Aramco Trading zwiększa handel ropą i paliwami
Saudi Aramco i inni producenci ropy z Bliskiego Wschodu zintensyfikowali swoją działalność handlową aby zwiększyć dochody po załamaniu cen ropy w 2014 roku. Aramco Trading poinformowało we wtorek, że jego dzienny wolumen handlowy wynosi już 6 mln baryłek ropy naftowej i produktów paliwowych.
Ceny maksymalne na paliwa?
Ceny maksymalne na paliwa?
W sondażu przeprowadzonym przez agencję IBRiS dla Radia ZET pytano Polaków w jakich obszarach państwo powinno wpływać na ceny usług lub produktów.
Koncern BP podwoił zyski
Koncern BP podwoił zyski
W 2022 r. brytyjska firma BP odnotowała rekordowy zysk w wysokości blisko 28 miliardów USD i podwyższyła dywidendę. Jednocześnie wycofała się z planów ograniczenia wydobycia ropy i gazu oraz redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030.
Węgierski MOL rozważa sprzedaż stacji benzynowych w Słowenii
Węgierski MOL rozważa sprzedaż stacji benzynowych w Słowenii
Węgierska firma naftowo-gazowa MOL rozważa sprzedaż niektórych ze swoich 53 stacji benzynowych w Słowenii w celu uzyskania zgody Komisji Europejskiej na zakup stacji OMV w tym kraju, podały słoweńskie media.