Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

e-petrol.pl: czy może być taniej?

Ostatni tydzień lata przyniósł na rynku detalicznym znaczące obniżki. W przypadku diesla skala zmian spadkowych sięgnęła nawet 30 gr na litrze. Czy dalszy ciąg zmian w dół jest jeszcze możliwy?

e-petrol.pl: czy może być taniej?
Wydaje się, że o optymizm z perspektywy kierowców może być nieco trudniej - paliwa w hurcie bowiem wyraźnie drożeją, co może niestety powodować zmianę w górę na stacyjnych pylonach.

W rafineriach w górę

Niestety zmiany, z jakimi mamy do czynienia w polskich rafienriach nie są dobrym rokowaniem dla potencjalnych spadków cen - średnia cena benzyny Pb98 wynosi dzisiaj 6298 zł/m sześc., a więc o 65 zł więcej niż w poprzedni piątek. W ciągu ostatnioego tygodnia o 100 zł podrożała także benzyna 95-oktanowa, a paliwo to kosztuje 5770 zł/m sześc. Jeszcze wyraźniejsza zmiana w górę dotyczy oleju napędowego, kosztującego dzisiaj 6580 zł/m sześc. To o 188 zł więcej niż w ubiegły piątek. Dla oleju opałowego także mamy dynamiczną zwyżkę - paliwo to kosztuje dzisiaj 5339 zł/m sześc., co daje nam podwyżkę o 166 zł w omawianym okresie.

Prognoza detaliczna bez dużych zmian

W okresie między 26 września i 2 października ceny benzyny 98-oktanowej wynosić mogą 6,99-7,12 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej ceny na większości stacji ulokują się w przedziale 6,19-6,32 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, przewidujemy poziom cen wynoszący 7,07-7,19 zł/l. Autogaz nie będzie mocno różnił się swym poziomem cen od bieżącego - widełki dla tego paliwa wyniosą w kolejnym tygodniu 3,02-3,10 zł/l.Cena ropy naftowej blisko kilkumiesięcznych minimów

Ceny ropy Brent w ostatnich dniach wahają się w okolicach poziomu 90 dolarów, pozostając w bezpośredniej bliskości kilkumiesięcznych minimów. Notowaniom surowca ciążą decyzje banków centralnych, które w walce z szalejącą inflacją podnoszą stopy procentowe, pogarszając w ten sposób perspektywy popytu na produkty naftowe. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie kosztuje poniżej 89 dolarów i jej cena spada w rejon minimów z początku tygodnia, zanotowanych w poniedziałek na poziomie 88,50 USD/bbl.

Choć sytuacja po stronie podaży ropy nie wygląda zbyt optymistycznie, m.in. za sprawą spadających zapasów, problemów z wydobyciem w ramach OPEC+ czy coraz mniej realnym porozumieniem z Iranem, to od początku września notowania surowca nie zbliżyły się do poziomu 100 dolarów. Obawy o sytuację gospodarczą na świecie są na tyle duże, że inwestorzy ignorują też obecnie problemy związane z sankcjami nałożonymi na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 26 września – 2 października 2022:

Poniedziałek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Niemcy – indeks instytutu Ifo

Wtorek
•    USA – zamówienia w przemyśle

Czwartek
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA - PKB

Piątek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Wielka Brytania – PKB
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – dochody i wydatki Amerykanów
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ropa naftowa tanieje, ale kierowcy płacą więcej
e-petrol.pl: ropa naftowa tanieje, ale kierowcy płacą więcej
Koniec września zaskoczył kierowców podwyżką detalicznych cen paliw. Pomimo ropy naftowej najtańszej od stycznia br. za tankowanie musieliśmy zapłacić więcej. Zmiana jednak nie była duża i tylko w niewielkim stopniu ograniczyła przecenę zanotowaną na stacjach w III kwartale tego roku.
USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu
USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu
W czwartek Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy oskarżane o udział w handlu ropą naftową i paliwami w Iranie, w tym na pięć podmiotów z siedzibą w Chinach, wywierając tym samym presję na Teheran.
Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy
Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy
Irackie Ministerstwo Ropy już czwarty miesiąc z rzędu odnotowuje spadek przychodów z eksportu ropy. W sierpniu wyniosły one ok. 9,7 mld USD - wynika z opublikowanych przez resort statystyk.
Do szczelinowania w Wielkiej Brytanii wymagana jest publiczna zgoda
Do szczelinowania w Wielkiej Brytanii wymagana jest publiczna zgoda
Zabiegi szczelinowania będą dozwolone w Wielkiej Brytanii tylko tam, gdzie mieszkańcy wyrażają zgodę na taką formę wydobycia surowców – zapowiedziała premier Liz Truss.
CPC powinno działać z pełną wydajnością od połowy października
CPC powinno działać z pełną wydajnością od połowy października
Konsorcjum Caspian Pipeline Consortium (CPC) planuje uruchomienie dwóch zdalnych jednostek cumowniczych do 15 października - poinformował minister energetyki Kazachstanu Bolat Akchulakov.
Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii
Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii
Szacuje się, że w październiku około 1,5 miliona baryłek dziennie zdolności rafinacji ropy naftowej w Europie zostanie wyłączone z powodu planowanych konserwacji i nieplanowanych przestojów w rafineriach, szacuje Energy Aspect.