Najnowszy numer już do pobrania
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

e-petrol.pl: z optymizmem na stacje paliw

W nadchodzącym tygodniu na polskich stacjach można spodziewać się obniżek – ta tendencja dotyczyć będzie wszystkich typów paliw, łącznie z wyjątkowo drogim olejem napędowym.

e-petrol.pl: z optymizmem na stacje paliw
Marże operatorów stacji "bronią się" - nawet w przypadku diesla, dla którego mimo cenowych zwyżek były margnalne, obecnie można mówić o realnym zarobku. A mimo to udaje się obniżyć ceny na stacjach, co jest powiązane z wyraźnymi spadkami w hurcie. Na te zaś wpływ mają ceny na rynkach europejskich, gdzie dominują obawy o globalną recesję i osłabienie popytu na paliwa silnikowe.

Rafinerie obniżyły ceny

W porównaniu z ubiegłym weekendem średnia cena benzyny 95-oktanowej obniżyła się w hurcie o 79 zł do poziomu 5725 zł za metr sześc. W przypadku benzyny Pb98 zmiana jest jeszcze większa i wynosi 94 zł/m sześc. Średnia cena tego paliwa wynosi obecnie 6291 zł/m sześc. Olej napędowy także tanieje – jego dzisiejsza cena 6785 zł za metr sześc. jest o 67 zł niższa, niż średnia w ostatnią sobotę. Jeśli chodzi o olej opałowy, paliwo to kosztuje aktualnie 5613 zł/m sześc., a więc mamy ruch w dół wynoszący 74 zł w stosunku do cen z minionego weekendu.

Wyraźne zmiany w dół w detalu

W okresie między 12 i 18 września spodziewamy się obniżenia cen wszystkich typów paliw. Benzyna 98-oktanowa może kosztować 7,19-7,32 zł za litr, a najpopularniejsze paliwo dla aut osobowych, czyli benzyna Pb95, będzie znajdowac się w cenowym przedziale 6,39-6,51 zł/l. Drożejący ostatnio wyraźnie diesel także obniży swoją cenę, a prognozy e-petrol.pl na kolejny tydzień to 7,49-7,62 zł/l. Z tendencji nie wyłamie się także autogaz, który może kosztować 3,09-3,18 zł/l.Ropa naftowa najtańsza od stycznia

W mijającym tygodniu notowania ropy Brent spadły poniżej 90 dolarów i znalazły się na najniższym poziomie od stycznia tego roku. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że spowolnienie gospodarki odbije się negatywnie na konsumpcji paliw naftowych. Lokalne minima notowania surowca na giełdzie naftowej w Londynie ustanowiły w czwartek na poziomie 87,24 USD/bbl. W piątkowe przedpołudnie ropa powoli odrabia straty i jej cena powraca ponad 90 dolarów.

Podjęta w tym tygodniu przez OPEC+ decyzja o zmniejszeniu październikowych limitów wydobycia o 100 tys. baryłek, nie wystarczyła do zatrzymania przeceny na rynku naftowym. Ten ruch ze strony producenckiej grupy ma jedynie symboliczny charakter i nie wpłynie na poziom realnych dostaw, bo wydobycie i tak od dłuższego czasu jest dużo niższe niż obowiązujące limity.

W tej sytuacji uwaga inwestorów skoncentrowała się na perspektywach dla popytu na produkty naftowe. Te nie wyglądają zbyt optymistycznie, m.in. ze względu na podnoszone w ramach walki z inflacją stopy procentowe na świecie czy nowe ogniska koronawirusa w Chinach, które cały czas utrzymują politykę zerowej tolerancji dla koronawirusa i lockdownem objętych jest już w nich ponad 60 milionów obywateli, choć sezon jesiennych zachorowań jeszcze się nawet na dobre nie zaczął. Dlatego ogłoszona w ostatnich dniach przez Saudi Aramco  obniżka cen dla klientów z Azji dała impuls do przyspieszenia przeceny na giełdach naftowych, bo została odczytana jako potwierdzenie słabości popytu w tym regionie.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na 12 – 18 września 2022:

Poniedziałek
•    Wielka Brytania – produkcja przemysłowa

Wtorek
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA – inflacja konsumencka

Czwartek

•    Polska – inflacja konsumencka
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – produkcja przemysłowa

Piątek
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Strefa euro – inflacja konsumencka


Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ropa naftowa tanieje, ale kierowcy płacą więcej
e-petrol.pl: ropa naftowa tanieje, ale kierowcy płacą więcej
Koniec września zaskoczył kierowców podwyżką detalicznych cen paliw. Pomimo ropy naftowej najtańszej od stycznia br. za tankowanie musieliśmy zapłacić więcej. Zmiana jednak nie była duża i tylko w niewielkim stopniu ograniczyła przecenę zanotowaną na stacjach w III kwartale tego roku.
USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu
USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu
W czwartek Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy oskarżane o udział w handlu ropą naftową i paliwami w Iranie, w tym na pięć podmiotów z siedzibą w Chinach, wywierając tym samym presję na Teheran.
Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy
Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy
Irackie Ministerstwo Ropy już czwarty miesiąc z rzędu odnotowuje spadek przychodów z eksportu ropy. W sierpniu wyniosły one ok. 9,7 mld USD - wynika z opublikowanych przez resort statystyk.
Do szczelinowania w Wielkiej Brytanii wymagana jest publiczna zgoda
Do szczelinowania w Wielkiej Brytanii wymagana jest publiczna zgoda
Zabiegi szczelinowania będą dozwolone w Wielkiej Brytanii tylko tam, gdzie mieszkańcy wyrażają zgodę na taką formę wydobycia surowców – zapowiedziała premier Liz Truss.
CPC powinno działać z pełną wydajnością od połowy października
CPC powinno działać z pełną wydajnością od połowy października
Konsorcjum Caspian Pipeline Consortium (CPC) planuje uruchomienie dwóch zdalnych jednostek cumowniczych do 15 października - poinformował minister energetyki Kazachstanu Bolat Akchulakov.
Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii
Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii
Szacuje się, że w październiku około 1,5 miliona baryłek dziennie zdolności rafinacji ropy naftowej w Europie zostanie wyłączone z powodu planowanych konserwacji i nieplanowanych przestojów w rafineriach, szacuje Energy Aspect.