Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Spotkanie Branży Biopaliw 2021

e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

e-petrol.pl
2021-09-10 / 11:15
e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

Wprawdzie ceny diesla w ostatnim tygodniu rosły do poziomów najwyższych od października 2013 roku, ale dalszych istotnych zwyżek dla tego paliwa raczej nie przewidujemy.

Stabilizować się może także niespokojna dotychczas sytuacja na rynku LPG - choć na rynku hurtowym nie mamy do czynienia z uspokojeniem nastrojów, to jednak ceny nie rosną już tak gwałtownie, żeby odbiło się to na stacyjnych pylonach.

Rafinerie nie robią znaczących zmian

Średnia cena paliw w polskich rafineriach jest dzisiaj niższa niż w minioną sobotę - dotyczy to wszystkich paliw podstawowych. Benzyna Pb98 sprzedawane jest po 4773 zł za metr sześc., czyli o 35,4 zł taniej niż w zeszły weekend. O ponad 22 zł potaniał też metr benzyny bezołowiowej 95, który kosztuje 4461,4 zł. Obniżka ceny diesla jest mniejsza i wynosi zaledwie 11 zł - paliwo to kosztuje 4312 zł/m sześc. W przypadku oleju opałowego mamy cenę średnią 2918,4 zł/m sześc. czyli jest to o niecałe 17 zł taniej niż w sobotę.

Prognozy bez dużych zmian

W dniach 13-19 września spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa ulokuje się na średnim poziomie 5,95-6,07 zł/l. W cenach benzyny Pb95 także nie będzie widać dużych zmian – średnia znajdzie się w „widełkach” 5,67-5,78 zł za litr. Ceny oleju napędowego powinny w tym samym okresie wynosić 5,44-5,55 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, przewidujemy, że ceny przeciętnie wyniosą  2,73-2,80 zł/l.
Niewielka zmienność na rynku naftowym

Mijający tydzień na giełdzie naftowej w Londynie charakteryzował się niską zmiennością cen ropy, które przez większość czasu utrzymywały się w wąskim paśmie 71-73 dolarów. W piątkowe przedpołudnie notowania ropy Brent utrzymują się blisko górnej granicy tego przedziału i baryłka surowca kosztuje niecałe 73 dolary.

Przeciągające się w czasie ograniczenia w amerykańskim wydobyciu, spowodowane przejściem huraganu Ida w rejonie Zatoki Meksykańskiej, były w ostatnich dniach wsparciem dla drogiej ropy i tymczasowo na drugi plan zepchnęły obawy inwestorów związane z rosnącą na świecie liczbą przypadków COVID-19. Według oficjalnych szacunków przed weekendem dzienna produkcja u wybrzeży USA nadal była zredukowana o około 1,4 mln baryłek.

Zwyżkowy potencjał ograniczyła jednak czwartkowa deklaracja Chin, które w związku z rosnącymi cenami na rynku naftowym, zapowiedziały sięgnięcie do strategicznych rezerw w celu ograniczenia inflacyjnej presji. Reakcja Chin jest poważnym sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów grających na zwyżkę cen surowca.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13-19 września 2021 r:

Wtorek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    USA – inflacja konsumencka

Środa
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Chiny – sprzedaż detaliczna
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – produkcja przemysłowa

Czwartek
•    USA – sprzedaż detaliczna

Piątek
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: dawno nie było tak drogo

e-petrol.pl: dawno nie było tak drogo

2021-09-15

W połowie września e-petrol.pl nie ma dobrych wiadomości dla kierowców. Jak wyni...

e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

2021-09-10

Wprawdzie ceny diesla w ostatnim tygodniu rosły do poziomów najwyższych od paźdz...

e-petrol.pl: ceny diesla do góry

e-petrol.pl: ceny diesla do góry

2021-09-08

Jedynie olej napędowy notował w tym tygodniu zmianę zwyżkową, która sięga 4 gr n...

e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

2021-09-03

Początek września nie przyniósł poprawy sytuacji kierowców i koszty tankowania u...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.