Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Spotkanie Branży Biopaliw 2021

e-petrol.pl: podwyżki cen paliw przyspieszyły i na razie nie wyhamowują

e-petrol.pl
2021-07-30 / 09:45
e-petrol.pl: podwyżki cen paliw przyspieszyły i na razie nie wyhamowują

Na początku tegorocznych wakacji analitycy e-petrol.pl zapowiadali, że będą one czasem drogiego tankowania. Dokładnie na ich półmetku musimy to zdanie podtrzymać. Z każdym tygodniem notujemy podwyżki średnich cen paliw podstawowych, ale niespodziewanie liderem wzrostów okazał się, do tej pory najtańszy i dość stabilny cenowo, autogaz. Niestety początek sierpnia nie pozwoli nam odetchnąć w kwestii wysokich cen tankowania.

W mijającym tygodniu w cennikach polskich rafinerii nastąpiły dynamiczne zmiany, szczególnie jeśli chodzi o benzyny. Porównując aktualne średnie ceny hurtowe producentów paliw w Polsce z cennikami obowiązującymi w piątek, 23 lipca, wyraźnie widać skalę zmian. Liderem wzrostów okazuje się najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95. W przypadku tego paliwa na przestrzeni ostatnich 7 dni wzrost średniej ceny wyniósł niespełna 2,5 proc., co przełożyło się na podwyżkę średniej ceny hurtowej o 110 zł. Dziś paliwo to kosztuje przeciętnie w polskich rafineriach 4560,60 zł.

Mniejsza procentowa skala podwyżki dotyczy w tym tygodniu średniej ceny oleju napędowego – dziś wynosi ona 4319,40 zł, czyli o 1,9 proc. więcej, niż w miniony piątek. W górę, ale najmniej ze wszystkich paliw, poszły ceny lekkiego oleju opałowego.  Olej grzewczy kosztuje średnio 2945,20 zł za 1000 litrów – tydzień temu można go było nabyć w cenie niższej o 1,47 proc.

Warto też zauważyć, że obecne ceny hurtowe są bardzo blisko tegorocznych rekordów, ustanowionych w połowie lipca.  Skalę wzrostów cen na polskim rynku hurtowym widać bardzo wyraźnie, jeśli przyrównamy obecne cenniki do tych, jakie obowiązywały na początku roku. W ciągu siedmiu miesięcy benzyny na polskim rynku podrożały w rafineriach o ponad 30 proc., a olej napędowy o blisko 20 proc.

Na stacjach paliw będą podwyżki

Podwyżki cen w rafineriach znajdują odzwierciedlenie na pylonach stacji tankowania. Ze środowego monitoringu cen, prowadzonego przez portal e-petrol.pl,  wynika że benzyna bezołowiowa 95 kosztowała przeciętnie w Polsce 5,73 zł/l, co oznacza wzrost o 4 gr na litrze, olej napędowy był sprzedawany po 5,43 i zanotował jednogroszową zmianę w górę, a autogaz stacje sprzedawały w średniej cenie 2,71 zł, co oznacza, że cena tego paliwa w tydzień podskoczyła o 22 gr na litrze.

W przyszłym tygodniu największa zmiana cen będzie dotyczyć właśnie tego ostatniego gatunku paliwa. Dla benzyny bezołowiowej 95, przewidujemy, że cena powinna mieścić się w przedziale 5,70-5,81 zł/l.  Zwyżkom raczej nie oprze się też diesel – średnia krajowa cena litra oleju napędowego będzie kształtować się pomiędzy 5,40, a 5,51 zł/l. Najbardziej nerwowo na pylony stacji paliw mogą spoglądać użytkownicy samochodów na gaz - z analiz e-petrol.pl wynika, że za litr LPG kierowcy w najbliższych będą płacić ok. 2,69-2,76 zł.

Właściciele stacji nie zarabiają zbyt dużo na sprzedaży paliw

W lipcu średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wyniosła, wg analizy e-petrol.pl, 5,64 zł, litr diesla średnio w kraju był sprzedawany po 5,42 zł, a gaz propan-butan po 2,48 zł. Marża detaliczna na litrze benzyny 95 wynosiła w lipcu 2021 r. średnio 9 groszy i była niższa o 8 groszy w porównaniu z czerwcem. W przypadku oleju napędowego średnia marża wyniosła 12 gr - to o grosz mniej niż w miesiącu poprzednim.  Dla autogazu, którego cena w lipcu na stacjach poszybowała procentowo najbardziej, marża ustabilizowała się na poziomie 10 gr/l – tyle też wynosiła ona w czerwcu.

Dlaczego autogaz drożeje i kiedy przestanie?

Sytuacja związana z cenami autogazu na polskich stacjach nie zaistniała dotąd, przez co trudno dociekać, kiedy może wyhamować cenowy rajd w górę, jaki w ostatnich dniach widzimy na polskich stacjach. Problemem są sankcje nałożone na firmy białoruskie, które były uczestnikami logistyki gazu płynnego trafiającego z Rosji do Polski. Tym samym załamał się cały łańcuch dostaw, a próby „obejścia” dotychczasowego układu i odnalezienia innych sposobów dostarczania LPG do Polski są czasochłonne i towar przychodzący alternatywnymi drogami jest odczuwalnie droższy (np. gaz sprowadzany do portów morskich statkami). Wskutek braku odpraw zakontraktowanego przez polskich importerów gazu pochodzącego z Rosji jesteśmy świadkami skokowych podwyżek – dotyczących zarówno mixu (w ostatnim tygodniu ponad 20 gr na litrze autogazu w detalu), jak i propanu, ważnego dla celów grzewczych i przemysłowych. Jak informują nas importerzy – sprawa nie zakończy się zapewne jeszcze przez przynajmniej kilkanaście dni.

W okolicy 75 USD

W ostatnich dniach ropa Brent poruszała się w rejonie 75 USD za baryłkę – a przyczyną zmian w górę podczas trwającego tygodnia mogły być m.in. dane  Energy Information Administration o cotygodniowej zmianie zapasów paliw w USA. Zapasy ropy spadły o 4,1 mln baryłek, a więc bardziej niż oczekiwano. Spadły także rezerwy benzyn (o 2,25 mln baryłek) oraz średnich destylatów (o 3,1 mln baryłek). Te zmiany sugerują dużą chłonność rynku amerykańskiego, w związku z trwającym „driving season”. Dobrym uzupełnieniem tej informacji będzie zapewne dzisiejszy popołudniowy odczyt Baker Hughes dot. ilości czynnych wiertni w USA, który może potwierdzić duże zapotrzebowanie na zachodniej półkuli.

Z drugiej jednak strony nie można pominąć wpływu na rynki niebezpieczeństwa kolejnej szybko rozprzestrzeniającej się fali koronawirusa, tym razem w wariancie Delta. Jeżeli w życie weszłyby znów lockdowny, a programy szczepień okazały się niewystarczającym rozwiązaniem w tej sytuacji, spodziewać można się drastycznego załamania popytu jesienią i zimą, co znów pociągnęłoby ceny w dół. 

W początkach tygodnia pojawiała się także informacja o wymuszeniu przez USA ograniczenia sprzedaży irańskiej ropy do Chin – co miałoby pomóc w przeprowadzeniu rozmów o programie nuklearnym Teheranu, które od 20 czerwca pozostają zawieszone. Na razie informacja nie ma dalszego ciągu w postaci konkretnych kroków, ale z pewnością w obliczu prac Iranu nad "pominięciem" cieśniny Ormuz w eksporcie może ona sugerować dalszy ciąg napięć na linii Waszyngton-Teheran.

Oprac. Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 2 - 8 sierpnia 2021 r.:

Poniedziałek
 • Chiny - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • Niemcy - sprzedaż detaliczna
 • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • USA - indeks PMI dla przemysłu fin.
Wtorek
 • Strefa Euro - inflacja producencka
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku fin. (m/m)
Środa
 • Chiny - indeks PMI dla usług
 • USA - indeks PMI dla usług
 • Niemcy - indeks PMI dla usług
Czwartek
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
 • USA - bilans handlu zagranicznego
Piątek
 • Niemcy - produkcja przemysłowa
 • USA - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: dawno nie było tak drogo

e-petrol.pl: dawno nie było tak drogo

2021-09-15

W połowie września e-petrol.pl nie ma dobrych wiadomości dla kierowców. Jak wyni...

e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

2021-09-10

Wprawdzie ceny diesla w ostatnim tygodniu rosły do poziomów najwyższych od paźdz...

e-petrol.pl: ceny diesla do góry

e-petrol.pl: ceny diesla do góry

2021-09-08

Jedynie olej napędowy notował w tym tygodniu zmianę zwyżkową, która sięga 4 gr n...

e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

2021-09-03

Początek września nie przyniósł poprawy sytuacji kierowców i koszty tankowania u...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.