Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: niespodziewana obniżka cen diesla

e-petrol.pl
2021-07-09 / 11:24
e-petrol.pl: niespodziewana obniżka cen diesla

Aż do początku lipca musieli czekać kierowcy na pierwszy w tym roku spadek cen oleju napędowego na stacjach. Jednogroszowa obniżka nie przyniesie jednak dużej ulgi dla portfeli tankujących diesla. Właściciele samochodów z silnikiem benzynowym nie mogli liczyć nawet na taką chwilę oddechu od podwyżek, bo 95-oktanowa w tym tygodniu znowu wyraźnie podrożała.

Kierowcy mogą z nadzieją patrzeć na spadek cen ropy naftowej wywołany w tym tygodniu wewnętrznymi sporami w OPEC+, ale na razie skala przeceny na giełdach naftowych jest jeszcze zbyt mała, aby przełożyć się na odczuwalne obniżki na stacjach w Polsce.

Kolejne cenowe rekordy w rafineriach

Na początku mijającego tygodnia w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw zanotowaliśmy nowe tegoroczne rekordy. Benzyna bezołowiowa 95 kosztowała ponad 4500 zł/metr sześcienny a notowania diesla przekroczyły poziom 4300 zł/metr sześcienny. Kolejne dni przyniosły nieznaczną spadkową korektę i dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje w rafineriach średnio 4475,40 zł a olej napędowy jest wyceniany przez producentów na 4256,60 zł/metr sześcienny.

Diesel w końcu tanieje

Najnowsze notowanie detalicznych cen paliw, realizowane na podstawie danych zebranych przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj, przyniosło spora niespodziankę w postaci jednogroszowego spadku średniej ceny oleju napędowego. Litr diesla w tym tygodniu kosztuje średnio 5,42 zł. Benzyna bezołowiowa 95 nie zaskoczyła i po wzroście o 7 groszy litr tego paliwa na stacjach w Polsce to średnio wydatek rzędu 5,56 zł. Na poziomie 2,29 zł/l od trzech tygodni utrzymuje się cena autogazu.

Obniżka cen diesla nie jest niestety zapowiedzią zmiany trendu na stacjach w Polsce. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na kolejny tydzień lipca zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,56-5,69 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,39-5,50 zł/l oraz 2,30-2,37 zł/l dla autogazu.

Zobacz komentarz wideoTemat OPEC dominuje na rynku naftowym

W tym tygodniu nadal „problemem numer jeden” pozostaje dla rynku naftowego brak porozumienia w gronie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Chodzi o brak zgody Zjednoczonych Emiratów Arabskich co do zwiększenia produkcji o około 2 mln baryłek dziennie od sierpnia do grudnia i przedłużenia programu redukcji podaży do końca przyszłego roku. Aktualnie na rzecz usunięcia podziałów między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi lobbują Rosjanie, ale na razie nie widać „przełamania” w gronie organizacji, które mogłoby sugerować dalsze skoordynowane realizowanie planu cięć, który w czasie nadpodaży wdrożono dla ratowania cen przed nadmiernym spadkiem. Jak deklarował saudyjski książę i minister, Abdel Aziz bin Salman, trwający konflikt z ZEA zagraża dotychczasowej stabilnej polityce OPEC i jego zdaniem trzeba zwiększać produkcję w trzecim kwartale z uwagi na sezonowy wzrost popytu. 

Nie ma na razie także informacji o ewentualnych postępach w rozmowach irańsko-amerykańskich, które docelowo mogłyby prowadzić do zniesienia sankcji i przywrócenia na rynki surowca pochodzącego z Iranu.

Warto przypomnieć także, że Energy Information Administration wskazała, że amerykański popyt na benzynę osiągnął najwyższy popyt od 2019 r. Zapasy ropy i benzyny mocno się w USA obniżyły. W przypadku surowca zamiast obniżek o 3,8 mln oczekiwanych przez analityków  zobaczyliśmy spadek o 6,87 mln baryłek, a w przypadku rezerw benzyn ogłoszono obniżkę o 6,08 mln baryłek.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 12-18 lipca 2021 r:

Wtorek
 • Chiny - bilans handlu zagranicznego
 • Niemcy - inflacja konsumencka
 • USA - inflacja konsumencka
Środa 
 • Japonia - produkcja przemysłowa
 • Strefa Euro - produkcja przemysłowa
Czwartek
 • Chiny - Produkt Krajowy Brutto
 • Chiny - produkcja przemysłowa
 • USA - ceny importu i eksportu
 • USA - produkcja przemysłowa 
Piątek
 • Strefa Euro - bilans handlu zagranicznego
 • USA - sprzedaż detaliczna
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: dawno nie było tak drogo

e-petrol.pl: dawno nie było tak drogo

2021-09-15

W połowie września e-petrol.pl nie ma dobrych wiadomości dla kierowców. Jak wyni...

e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

e-petrol: chwila stabilizacji przed nami?

2021-09-10

Wprawdzie ceny diesla w ostatnim tygodniu rosły do poziomów najwyższych od paźdz...

e-petrol.pl: ceny diesla do góry

e-petrol.pl: ceny diesla do góry

2021-09-08

Jedynie olej napędowy notował w tym tygodniu zmianę zwyżkową, która sięga 4 gr n...

e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

2021-09-03

Początek września nie przyniósł poprawy sytuacji kierowców i koszty tankowania u...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.