Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Lotos Paliwa

e-petrol.pl: podróżowanie samochodem będzie jeszcze droższe

e-petrol.pl
2021-02-26 / 11:29
e-petrol.pl: podróżowanie samochodem będzie jeszcze droższe

Wprawdzie ostatnie tygodnie przyniosły zmiany cen hurtowych i detalicznych o znacznej skali, jednak prognozy krótkoterminowe nie są przychylne tankującym. W ślad za globalnymi nastrojami cenowymi także i w Polsce podróżowanie autem będzie coraz kosztowniejsze.

W obliczu gwałtownej zmiany zwyżkowej na rynkach miedzynarodowych nie pozostajemy w tyle także i u nas. Dlatego właśnie ruch tak szybko daje się odzwierciedlić w cenach stacyjnych.

Rafinerie podnoszą ceny

Dzisiejsza średnia cena wszystkich paliw w polskich rafineriach jest odczuwalnie wyższa niż w miniony weekend - dla najpopularniejszego paliwa dla osobówek, jakim jest benzyna 95-oktanowa, zmiana w górę sięgnęła 71 zł za tysiąc litrów i średnio paliwo to kosztuje 3929 zł. Metr sześc. benzyny 98-oktanowej sprzedawany jest przeciętnie po 4060,60 zł - o 63 zł więcej niż w sobotę. Również dla oleju napędowego zmiana ceny jest znacząca. Jego koszt to 3967 zł/m sześc. - o 55,4 zł więcej niż w weekend. W przypadku cen średnich oleju opałowego mamy zmianę w górę o 49,6 zł do poziomu 2638,6 zł za metr sześc.

O ile drożej zatankujemy?

W okresie między 1 i 7 marca 2021 spodziewamy się ulokowania cen Pb98 w przedziale 5,15-5,26 zł/l. Do 5 zł zbliży się także Pb95, która kosztować będzie 4,86-4,99 zł/l. Również wyższe ceny będą udziałem paliwa dieslowskiego, które będzie sprzedawane po 4,84-4,96 zł/l. Coraz wyraźniejsza będzie także zwyżka cen autogazu - to paliwo kosztować może w następnym tygodniu 2,43-2,50 zł/l.

Cena ropy naftowej śrubuje kolejne rekordy

Ostatni tydzień lutego na giełdach naftowych przyniósł kontynuację wzrostów. Ropa Brent notowana w Londynie poprawiła w ostatnich dniach ponad roczne maksima cenowe i w trakcie czwartkowej sesji płacono za nią nawet 67,70 USD/bbl. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca tracą na wartości i spadają poniżej poziomu 66 dolarów.

W pierwszej połowie tygodnia motorem napędowym zwyżki były informacje na temat wpływu ataku zimy w USA na infrastrukturę do wydobycia ropy. Przywrócenie amerykańskiej produkcji do normalnych poziomów będzie procesem dłuższym niż początkowo zakładano i to ograniczenie podaży jest wsparciem dla wysokich cen surowca.

Ropa jest już jednak na tyle droga, że potencjał do dalszego wzrostu wydaje się ograniczony. Produkcja w Stanach będzie wracać do normalności, a już w przyszłym tygodniu na spotkaniu OPEC+ można spodziewać się dyskusji o poluzowaniu limitów wydobycia. Jeśli w ramach porozumienia producentów rzeczywiście zapadnie decyzja o zwiększeniu podaży surowca, to na giełdach naftowych możemy w końcu zobaczyć głębszą przecenę.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 1-7 marca 2021 r:

Poniedziałek
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – raport ISM dla przemysłu

Środa
•    Polska – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – raport ADP
•    USA – Beżowa Księga

Czwartek
•    USA – zamówienia w przemyśle

Piątek
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
•    USA – bilans handlu zagranicznego
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

2021-04-14

W połowie kwietnia ceny paliw na stacjach zmieniły się zaledwie symbolicznie. Zg...

e-petrol.pl: benzyna coraz droższa

e-petrol.pl: benzyna coraz droższa

2021-04-09

Kierowcy cały czas czekają na prawdziwą wiosnę i pierwsze w tym roku obniżki cen...

e-petrol.pl: benzyny jeszcze droższe

e-petrol.pl: benzyny jeszcze droższe

2021-04-07

W pierwszych dniach kwietnia znów więcej kosztuje tankowanie benzyn, które ostat...

e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały

e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały

2021-04-02

Po dwóch miesiącach dynamicznego wzrostu cen na stacjach w przedświątecznym tygo...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.