Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Shell Franczyza

e-petrol.pl: krajowe ceny idą w górę

e-petrol.pl
2021-02-12 / 11:26
e-petrol.pl: krajowe ceny idą w górę

W tym tygodniu nastąpiło zrównanie cen benzyny i oleju napędowego na polskich stacjach - takie zmiany niejednokrotnie widzieliśmy już w poprzednich latach. Oba te paliwa w najbliższym czasie będą zapewne równomiernie drożeć.

Ważną zmianą jest także pojawienie się cen Pb98 na poziomie przekraczającym 5 zł/l, co jednak było już spodziewane, biorąc pod uwagę ogólną tendencję zwyżkową na rynku krajowym i międzynarodowym.

Rafinerie podniosły ceny diesla

W mijającym tygodniu istotne zmiany zwyżkowe cen hurtowych dotyczyły przede wszystkim oleju napędowego, który od ubiegłej soboty podrożał o 65 zł do poziomu 3834,80 zł/m sześc. Niewielkie zmiany dotyczyły benzyn, które kosztują obecnie 3867 zł/m sześc. dla Pb98 i 3736,20 dla Pb95 - to ruch w górę o ok. 4 zł na metrze sześc. Olej opałowy kosztuje średnio 2519,8 zł/m sześc. czyli o niecałe 20 zł więcej niż w weekend.

Prognozy są zwyżkowe

W okresie między 15 i 21 lutego spodziewamy się zmian na plus dla każdego z typów paliw na polskich stacjach. Ceny Pb98 wyniosą między 4,99 i 5,11 zł/l. Dla benzyny 95-oktanowej przewidujemy ceny na poziomie 4,68-4,80 zł/l, a średnia cena diesla wynosić może 4,69-4,80 zł/l. Wyraźna zmiana w górę dotyczyć może drożejącego w hurcie autogazu. Przewidywana średnia cena tego paliwa w przyszłym tygodniu wyniesie 2,27-2,35 zł/l.Ropa naftowa najdroższa od ponad roku

Wzrostowa seria trwająca nieprzerwanie od początku lutego na giełdzie naftowej w Londynie zaprowadziła notowania ropy Brent na ponad roczne maksima cenowe. Na zamknięciu sesji w środę cena surowca znalazła się na poziomie 61,47 USD, najwyżej od końca stycznia ubiegłego roku. Część inwestorów zdecydowała się jednak na realizację zysków i w piątkowe przedpołudnie baryłkę ropy na londyńskiej giełdzie można było kupić za mniej niż 61 dolarów.

Dodatkowe ograniczenia wydobycia wdrożone w życie od lutego przez Arabię Saudyjską wpłynęły na poprawę fundamentów rynku naftowego i przełożyły się na wzrost notowań surowca. Ta poprawa niemal w całości warunkowana jest jednak redukcją produkcji i do czasu aż popyt na paliwa nie zacznie się solidnie odbudowywać zwyżka cen ropy ma kruche podstawy.

Najnowsze prognozy dotyczące popytowej strony rynku naftowego publikowane w drugiej połowie tego tygodnia nie dały podstaw do nadmiernego optymizmu. Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazała, że cały czas mamy do czynienia z nadpodażą ropy, a kartel OPEC zredukował prognozę tempa wzrostu zapotrzebowania na surowiec w 2021 r. o 100 tys. baryłek do poziomu 5,8 mln baryłek dziennie.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 lutego 2021 r.:

Poniedziałek
•    Japonia – PKB
•    Polska – inflacja konsumencka

Wtorek
•    Strefa euro - PKB

Środa
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Polska – produkcja przemysłowa
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    USA – indeks PMI dla przemysłuPoprzednie komentarze
e-petrol.pl: benzyny jeszcze droższe

e-petrol.pl: benzyny jeszcze droższe

2021-04-07

W pierwszych dniach kwietnia znów więcej kosztuje tankowanie benzyn, które ostat...

e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały

e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały

2021-04-02

Po dwóch miesiącach dynamicznego wzrostu cen na stacjach w przedświątecznym tygo...

e-petrol.pl: chwila stabilności w cenach

e-petrol.pl: chwila stabilności w cenach

2021-03-31

Aktualnie na polskich stacjach widzimy jedynie minimalne zmiany w porównaniu z c...

e-petrol: na Wielkanoc ceny mogą się obniżyć

e-petrol: na Wielkanoc ceny mogą się obniżyć

2021-03-26

W ostatnich dniach byliśmy świadkami - nie bójmy się tego słowa - drastycznych z...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.