Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Lotos Paliwa

e-petrol.pl: kolejny tydzień podwyżek na stacjach

e-petrol.pl
2021-01-22 / 11:27
e-petrol.pl: kolejny tydzień podwyżek na stacjach

Ceny paliw od początku roku systematycznie rosną i w ostatnich dniach ta tendencja nie uległa zmianie. Więcej za tankowanie płacili kierowcy kupujący benzynę, olej napędowy jak i autogaz. Nadzieję na przerwanie tej zwyżkowej serii na stacjach daje wyhamowanie wzrostów na giełdach naftowych na świecie.

Ropa naftowa w ostatnich dniach nieznacznie tanieje i jeśli ta spadkowa korekta nabierze tempa, to w perspektywie kilku tygodni także na stacjach paliw w Polsce możemy zobaczyć obniżki.

Rafinerie obniżają ceny diesla

Mijający tydzień na hurtowym rynku paliw w przypadku benzyny przyniósł wyhamowanie wzrostów, a dla oleju napędowego pierwszy od dłuższego czasu spadek cen. Średnia cena metra sześciennego 95-oktanowej benzyny wynosi dzisiaj 3639,00 zł i jest jedynie o 1,20 zł wyższa niż w ubiegły piątek. Notowania oleju napędowego w krajowych rafineriach na przestrzeni tygodnia zanotowały spadek o 23,80 zł i średnio metr sześcienny diesla jest aktualnie wyceniany na 3703,20 zł.

Ceny na stacjach rosną, marże detalistów spadają

Podwyżki na stacjach są mniejsze niż tydzień temu, ale i tak za tankowanie 95-oktanowej benzyny płacimy więcej o 4 grosze (4,63 zł/l), a olej napędowy podrożał o 3 grosze do poziomu 4,59 zł/l. Autogaz po 2-groszowej podwyżce kosztuje 2,16 zł/l i jest to najwyższa cena od początku marca ubiegłego roku.

Kombinacja rosnących cen i spadających marż nie wróży dobrze kierowcom, bo odsuwa w czasie szansę na obniżki na stacjach, dlatego prognoza e-petrol.pl na ostatni tydzień stycznia przewiduje następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,61-4,72 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 4,59-4,70 zł/l i 2,15-2,21 zł/l dla autogazu.


Zobacz materiał audio

 

Pożegnanie z optymizmem?

Wprawdzie w początkach tego tygodnia powodów do optymizmu na rynku nie brakowało, to jednak ostatnie dni są czasem, w którym do głosu dochodzą jednoznaczne sygnały sugerujące osłabienie popytu na paliwa i dalsze restrykcje w gospodarkach wielu krajów walczących z pandemią COVID-19. Początkowo sądzono, że saudyjskie decyzje o ograniczeniu wydobycia na luty i marzec, postępy programów szczepień w wielu krajach czy zmiana lokatora Białego Domu i uruchomienie gigantycznego programu pomocowego w USA spowodują utrzymanie się cen, a nawet ruch w górę. 

Doniesienia z Chin o kolejnych lockdownach, a także zaskakujący odczyt American Petroleum Institute dotyczące amerykańskich zapasów paliw (zamiast wyraźnych spadków okazał się wzrostowy o 2,6 mln baryłek) przyczyniają się do spadków cen surowca i dalszych możliwych zmian w dół. Dzisiaj ze względu na przesunięcie w amerykańskim kalendarzu poznamy dane Energy Information Administration dot. zapasów w USA - jest to wazne po środowym zaskoczeniu związanym z informacją API. Na razie spodziewany jest tutaj spadek o 0,3 mln baryłek, zaś w przypadku paliw gotowych analitycy oczekują zwyżek - w zapasach benzyny mogą one wynieść  3 mln baryłek, a dla średnich destylatów (diesel i olej opałowy) zwyżka może sięgać 0,8 mln baryłek.

Dodatkowo według Eurocontrolu wskutek pandemii ruch lotniczy w Europie był o 64,8 proc. poniżej wyników w roku 2019, co może być kolejnym argumentem tłumaczącym niski popyt paliwowy ze strony tak istotnej dziedziny transportu.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 25-29 stycznia 2021 r:

Poniedziałek
  • Niemcy - indeks instytutu Ifo
Wtorek
  • USA - indeks cen domów S&P/Case-Shiller
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku wst. (m/m)
Czwartek
  • strefa euro - koniunktura gospodarcza
  • USA - Produkt Krajowy Brutto wst.
Piątek
  • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
  • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto wst.
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: paliwowej drożyzny ciąg dalszy

e-petrol.pl: paliwowej drożyzny ciąg dalszy

2021-03-03

Prognozowane przez e-petrol.pl, kolejne wzrosty cen paliw na stacjach stały się ...

e-petrol.pl: podróżowanie samochodem będzie jeszcze droższe

e-petrol.pl: podróżowanie samochodem będzie jeszcze droższe

2021-02-26

Wprawdzie ostatnie tygodnie przyniosły zmiany cen hurtowych i detalicznych o zna...

e-petrol.pl: podwyżki nie odpuszczają

e-petrol.pl: podwyżki nie odpuszczają

2021-02-24

W ostatnich dniach lutego paliwa na stacjach po raz kolejny w tym roku podrożały...

e-petrol.pl: pięć złotych na horyzoncie

e-petrol.pl: pięć złotych na horyzoncie

2021-02-19

Kierunek zmian cen na stacjach jest niezmienny i tankowanie jest coraz droższe. ...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.