Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: ceny spadają i będą spadać dalej

e-petrol.pl
2020-01-24 / 10:32
e-petrol.pl: ceny spadają i będą spadać dalej

Notowanie cen e-petrol.pl dla rynku detalicznego w tym tygodniu okazało się wyraźnie spadkowe dla każdego z typów paliw. Dalszy ciąg takich zmian wydaje się być wciąż przed nami.

Biorąc pod uwagę relatywnie wysokie marże zwłaszcza w przypadku oleju napędowego na stacjach, możemy sądzić, że kolejne dni będą czasem spadków cen dla tankujących i jednocześnie okresem niezłego zarobku dla stacyjników.

Rafinerie obniżają ceny średnie

Na przestrzeni minionego tygodnia wszystkie ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach uległy spadkowym korektom. Najwyraźniej widoczne jest to na dieslu, który w porównaniu z ubiegłym weekendem potaniał o 46,60 zł/m sześc. i sprzedawany jest dzisiaj po 3921,60 zł/m sześc. O prawie 22 zł potaniała benzyna 95-oktanowa, która kosztuje obecnie 3877,6 zł/m sześc. Zmiana w przypadku oleju opałowego jest spadkowa o 32,60 zł - metr sześc. tego paliwa kosztuje dzisiaj 2572,40 zł.

Prognozy zdecydowanie spadkowe

W okresie między 27 stycznia i 2 lutego 2020 spodziewamy się ulokowania średnich cen Pb98 w przedziale 5,22-5,33 zł/l, a dla Pb95 oczekiwany jest poziom cen 4,88-4,99 zł/l. W przypadku oleju napędowego zmiana spadkowa również będzie odczuwalna i przewidujemy poziom cen wynoszącego 5,03-5,16 zł/l. Nie uniknie spadków także autogaz - według naszych prognoz powinien on kosztować 2,29-2,35 zł/l w kolejnym tygodniu.


 

Nadpodaż na horyzoncie?

Mijający tydzień przyniósł systematyczny spadek cen surowca na giełdzie w Londynie. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w poniedziałkowy poranek, kiedy kosztowała ponad 65,50 USD. W czwartek można było ją kupić za jedyne 61,25 USD. Dzisiaj przed południem cena surowca utrzymuje się powyżej poziomu 62 dolarów.

Początek tygodnia zapowiadał wzrosty na rynku naftowym. Doniesienia o wyraźnym ograniczeniu  wydobycia w Libii i perspektywa niemal całkowitego zatrzymania produkcji w tym kraju, w związku z zablokowaniem terminali eksportowych przez oddziały związane z Libijską Armią Narodową Chalifa Haftara, na giełdzie naftowej w Londynie przełożyły się na zwyżkę notowań surowca. Jednak inwestorzy tylko na chwilę przejęli się libijskimi problemami. 

Ropa szybko zaczęła tanieć w związku z nowymi prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) zakładającymi zaskakującą nadpodaż surowca w pierwszej połowie tego roku. Inwestorów przestraszył też doniesienia o nowym wirusie wykrytym w Chinach. Wracają oni pamięcią do epidemii SARS, która negatywnie odbiła się m.in. na podróżach lotniczych, redukując zapotrzebowanie na produkty naftowe. Do tego w opublikowanych w tym tygodniu danych amerykańskiego Departamentu Energii na temat poziomu zapasów ropy i paliw gotowych odnotowano rekordowy poziom rezerw benzyn. Jest on najwyższy od początku 1990 r., czyli od kiedy prowadzona jest ta statystyka.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 27 stycznia – 2 lutego 2020 r:

Poniedziałek
•    Niemcy – indeks instytutu Ifo

Wtorek
•    USA – zamówienia w przemyśle
•    USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board

Środa
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
•    USA – PKB

Piątek
•    Japonia  – produkcja przemysłowa
•    Strefa euro - PKB


Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: diesel nareszcie tanieje

e-petrol.pl: diesel nareszcie tanieje

2020-02-19

Długo oczekiwana przez tankujących diesla kierowców przecena tego paliwa w końcu...

e-petrol.pl: diesel skutecznie opiera się obniżkom

e-petrol.pl: diesel skutecznie opiera się obniżkom

2020-02-14

Na stacjach paliw w mijającym tygodniu taniały benzyny i autogaz. Pomimo wyraźne...

e-petrol.pl: benzyna i LPG potaniały

e-petrol.pl: benzyna i LPG potaniały

2020-02-12

Aktualny poziom cen detalicznych jest dla wszystkich paliw prócz diesla niższy n...

e-petrol.pl: wirus zaważy na cenowym wykresie

e-petrol.pl: wirus zaważy na cenowym wykresie

2020-02-07

W ostatnich dniach w cenach na międzynarodowym rynku ropy widzieliśmy lawinowe s...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.