Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: kolejny tydzień stagnacji

e-petrol.pl
2019-11-08 / 10:49
e-petrol.pl: kolejny tydzień stagnacji

Niemal od miesiąca polskie ceny detaliczne są niezmienne, zarówno w przypadku benzyn, jak i oleju napędowego. Dzieje się to nawet pomimo stosunkowo małych marż na paliwie dieslowskim.

Pewnym usprawiedliwieniem dla braku korekt cenowych na stacjach może być niewielka zmienność w cenach ropy na giełdzie w Londynie, ale zwyżka w cenach hurtowych będzie zapewne impulsem "na plus" dla części krajowych stacyjników.

Rafinerie podwyższają ceny

Średnia cena benzyny Pb98 w polskich rafineriach okazała się znacząco wyższa niż miniony piątek - paliwo to kosztuje 4121 zł/m sześc., czyli o 102,6 zł więcej niż 1 listopada. W przypadku benzyny 95-oktanowej analogiczny okres przyniósł zwyżkę o 63 zł - do poziomu 3939,4 zł/m sześć. Olej napędowy drożał w tym samym okresie jedynie o 18,6 zł na metrze sześc. - do 4001,6 zł/m sześc. Najmniejszą podwyżkę odnotowano w średniej cenie oleju opałowego, który kosztuje dzisiaj 2627 zł/m sześc., czyli o 13 zł drożej niż w ostatni piątek.

Drożej na długi weekend?

Prognozy analityków e-petrol.pl wskazują, że w okresie między 11 i 17 listopada można spodziewać się minimalnej korekty zwyżkowej cen detalicznych na naszych stacjach. Benzyna 98-oktanowa kosztować może 5,23-5,34 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 cena średnia wyniesie 4,90-5,01 zł/l. Dla cen oleju napędowego przewidywana jest zmiana zwyżkowa, która ulokuje ceny w przedziale 4,92-5,01 zł/l. Wyraźna zmiana zwyżkowa dotyczyć może autogazu, który kosztował będzie 1,98-2,03 zł/l.
Amerykańsko-chińskie negocjacje w centrum uwagi rynku naftowego

W mijającym tygodniu zmienność notowań ropy na giełdzie w Londynie nie była duża i cena surowca oscylowała w okolicach poziomu 62 dolarów. Najmniej za baryłkę ropy Brent płacono w poniedziałek, kiedy można było kupić ją za 61,28 USD. Tygodniowe maksima notowania surowca ustanowiły w środę, kiedy w trakcie sesji dotarły do poziomu 63,32 USD. Dzisiaj przed południem ropa w Londynie kosztuje niecałe 62 dolary i kieruje się w stronę lokalnego minimum cenowego.

Kluczowe znaczenie dla przebiegu wydarzeń na rynku naftowym w ostatnich dniach mają doniesienia dotyczące postępu w negocjacjach handlowych pomiędzy Pekinem i Waszyngtonem. Informacje o postępach w rozmowach przekładają się na wzrost notowań ropy, a sygnały świadczące o możliwych problemach z podpisaniem porozumienia dają pretekst do spadkowej korekty.

Serial pod tytułem amerykańsko-chińska umowa ciągnie się już od tygodni i nadal nie widać finału – do dziś nie ustalono ani lokalizacji, ani daty podpisania dokumentu, który ma być pierwszą fazą normalizacji stosunków handlowych pomiędzy USA i Chinami. Ten temat nadal będzie kreować nastroje na rynku ropy, a już niedługo dołączyć powinny do niego spekulacje na temat możliwych ustaleń na grudniowym spotkaniu OPEC, do którego został już niespełna miesiąc.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 11-17 listopada 2019:

Poniedziałek
•    Wielka Brytania - PKB

Środa
•    USA – inflacja konsumencka

Czwartek
•    Japonia – PKB
•    Niemcy – PKB
•    Polska - PKB

Piątek
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – produkcja przemysłowa


Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

2020-01-15

Jak wynika z najnowszego monitoringu stacji paliw, zrealizowanego przez e-petrol...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

2020-01-10

W tym tygodniu emocje związane z sytuacją w Iranie stygną – czego dowodem może b...

e-petrol.pl: irańskie emocje jeszcze nie dotarły na stacje paliw

e-petrol.pl: irańskie emocje jeszcze nie dotarły na stacje paliw

2020-01-08

Stagnacja w cenach benzyn jest zjawiskiem, którego można się było spodziewać. Ni...

e-petrol.pl: nerwowy początek roku

e-petrol.pl: nerwowy początek roku

2020-01-03

Ceny paliw na stacjach w ostatnich dniach rosną, a podwyżki szczególnie zauważal...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.