Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: ceny paliw bez zmian

e-petrol.pl
2019-10-31 / 12:07
e-petrol.pl: ceny paliw bez zmian

Od trzech tygodni koszty tankowania 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego praktycznie się nie zmieniają. Ta stabilizacja na niskich poziomach z pewnością cieszy kierowców, którzy za podróże w okresie Wszystkich Świętych zapłacą mniej niż przed rokiem.

Stabilizacja cen ropy naftowej w okolicach poziomu 60 dolarów za baryłkę przekłada się na sytuację na lokalnym rynku paliw, gdzie od początku października ceny na stacjach wahają się nieznacznie, utrzymując się poniżej poziomu 5 złotych za litr.

Benzyna drożeje w rafineriach

Ostatni tydzień października przyniósł niewielkie zmiany w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw. Nieznacznie podrożała 95-oktanowa benzyna i jej cena w czwartek, pierwszy raz od 12 października, znalazła się powyżej poziomu 3900 PLN/metr sześc. Aktualnie metr sześcienny popularnej  Pb95 w rafineriach jest średnio wyceniany na 3905,60 PLN, czyli ponad 40 złotych drożej niż w ostatni piątek. W tym samym okresie o 21,40 PLN potaniał za to olej napędowy i średnio diesel w hurtowej ofercie producentów kosztuje 4005,60 PLN/metr sześc.

Stabilnie na stacjach

Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego nie zmienia się od 3 tygodni i wynosi odpowiednio 4,92 PLN i 4,93 PLN/l. Niespodziewanie w detalu o grosz potaniał za to autogaz i litr LPG kosztuje na stacjach w Polsce średnio 1,96 PLN.

Początek listopada także nie powinien przynieść dużych zmian cen paliw na stacjach, ale możliwe są symboliczne podwyżki w przypadku oleju napędowego i autogazu. Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 4,88-4,99 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,91-5,02 PLN/l oraz 1,96-2,02 PLN/l dla autogazu.Dalszy ciąg znanych problemów

W tym tygodniu głównym medialnym doniesieniem, powtarzającym się niczym mantra jest „zwlekanie” z finalizacją prac nad umową mogącą rozstrzygnąć konflikt Chin i USA. Wprawdzie prezydent USA Donald Trump ogłosił, że spodziewa się podpisać znaczną część umowy handlowej z Chinami już wkrótce, jednak jak dotąd nie pojawiła się żadna finalna wersja porozumienia, która mogłaby pokazać kierunek dalszych działań na rynku. Kolejne plotki i doniesienia wskazują raczej, że sprawa odwlecze się jeszcze i będzie trzymać zainteresowanych w niepewności. 

Pojawiały się także w tym tygodniu doniesienia o chęci współpracy Rosji i OPEC  w kolejnych miesiącach, jednak przedwczesne byłoby zapowiadanie głębszych cięć produkcji krajów zaangażowanych w porozumienie. Interesująca w tym kontekście może być także prognoza Międzynarodowej Agencji Energi (IEA) w 2020 r., w myśl której rynek ropy naftowej będzie borykał się z nadmiarem podaży surowca. Zapowiedź nadpodaży i osłabienia popytu nawet może wymusić zaostrzenie w polityce cięć OPEC.

Ciekawostką z mijającego tygodnia może pozostać także deklaracja prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro dotycząca woli członkostwa jego kraju w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Deklaracja padła na forum Future Investment Initiative w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej – Brazylia byłaby 15 członkiem grupy.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 4 – 10 listopada 2019:

Poniedziałek
 • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
 • strefa euro - indeks PMI dla przemysłu
 • USA - zamówienia w przemyśle
Wtorek
 • Chiny - indeks PMI dla usług
 • USA - bilans handlu zagranicznego
Środa
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
 • Niemcy - indeks PMI dla usług
 • strefa euro - indeks PMI dla usług
Czwartek
 • Niemcy - produkcja przemysłowa
Piątek 
 • Chiny - bilans handlu zagranicznego
 • Niemcy - bilans handlu zagranicznego

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: czas na cenową odwilż

e-petrol.pl: czas na cenową odwilż

2020-01-22

W tym tygodniu e-petrol.pl ma pomyślne wiadomości dla kierowców, zwłaszcza tych ...

e-petrol.pl: duża szansa na obniżkę cen oleju napędowego

e-petrol.pl: duża szansa na obniżkę cen oleju napędowego

2020-01-17

Uspokojenie nastrojów na rynku naftowym, które przyniosło spadek cen ropy, już w...

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

2020-01-15

Jak wynika z najnowszego monitoringu stacji paliw, zrealizowanego przez e-petrol...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

2020-01-10

W tym tygodniu emocje związane z sytuacją w Iranie stygną – czego dowodem może b...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.