Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: tankowanie może kosztować mniej

e-petrol.pl
2019-08-09 / 11:05
e-petrol.pl: tankowanie może kosztować mniej

W mijającym tygodniu rynek cały czas pozostawał pod wpływem chińsko-amerykańskiej wojny celnej - a co za tym idzie surowiec i paliwa taniały, co będzie zapewne wpływać także i na detaliczne ceny w naszym kraju.

Ostatnie dni przyniosły także informację o rozpoczęciu przez Komisję Europejską postępowania dotyczącego fuzji Orlenu i Lotosu, jednak prace mogą tutaj potrwać przez kilka miesięcy (do grudnia). Na razie więc nie sposób jeszcze szacować, jaki wpływ będzie to miało na nastroje na rynku krajowym i jak przebiegać będzie cała procedura fuzji, choć z pewnością spekulacji na ten temat nie zabraknie.

Rafinerie wciąż obniżają ceny

Wskutek międzynarodowej obniżki cen surowca i paliw gotowych również polskie rafinerie konsekwentnie obniżają ceny paliw dla odbiorców - w porównaniu z minionym weekendem benzyna 95-oktanowa sprzedawana jest o 106 zł taniej, w cenie 3958 zł/m sześc. W cenach oleju napędowego zmiana także jest znacząca i wynosi 103 zł na metrze sześc., a średnia cena ON dzisiaj wynosi 3945,6 zł/m sześc. O ponad 117 zł potaniał też w tym okresie olej opałowy, którego średnia cena wynosi dzisiaj 2491 zł/m sześc.

Kiedy detal odzwierciedli spadkowe nastroje?

Zmiana na rynku hurtowym jest na tyle wyraźna, że oczekujemy rychłych obniżek cen detalicznych. W okresie między 12 i 18 sierpnia spodziewamy się, że średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosić będzie 5,39-5,49 zł/l, a dla benzyny 95-oktanowej przewidywane są ceny na poziomie 5,10-5,19 zł/l. W przypadku cen oleju napędowego prognoza e-petrol.pl wynosi 5,00-5,11 zł/l. Dalszy ciąg tendencji spadkowych przewidywać możemy także dla autogazu, którego cena może ulokować się w przedziale 1,97-2,04 zł/l.
Próby zapobieżenia spadkom 

Ostatnie dni oprócz celnych planów prezydenta Trumpa upływały pod znakiem zaskakującej zmiany w odczycie o poziomie zapasów w USA - Energy Information Administration pokazała bowiem wynik na poziomie 2,39 mln baryłek na plusie, podczas gdy oczekiwano spadku o 2,85 mln baryłek. Taka zmiana nie mogła pozostać niezauważona przez rynki i doprowadziła do obniżki cen ropy Brent do poziomu nienotowanego od stycznia tego roku. Zmiana zwyżkowa dotyczyła także rezerw paliw gotowych - w przypadku benzyn wyniosła 4,44 mln, a dla olejów - 1,53 mln baryłek.

Jeśli chodzi o próby zrównoważenia niepokojących tendencji spadkowych, Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy w OPEC, miała podjąć próbę kontaktu z gronem innych producentów celem zbilansowania rynku. Królestwo w sierpniu i wrześniu zamierza utrzymać eksport ropy poniżej 7 milionów baryłek dziennie. Do działań przyłączyć się mają m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie. 9 września w Abu Zabi ma się odbyć spotkanie OPEC i sojuszników, podczas którego podjęta zostanie decyzja dot. ewentualnego przedłużenia samoograniczenia produkcyjnego.

Oprac. dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 12-18 sierpnia 2019:

Wtorek
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
  • USA - inflacja konsumencka 
Środa
  • Chiny - produkcja przemysłowa
  • strefa euro - produkcja przemysłowa
  • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto
  • Wlk. Brytania - inflacja producencka
Czwartek
  • Japonia - produkcja przemysłowa
  • USA - indeks NY Empire State 
  • USA - produkcja przemysłowa 
Piątek
  • strefa euro - bilans handlu zagranicznego

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: koniec taniego tankowania coraz bliżej?

e-petrol.pl: koniec taniego tankowania coraz bliżej?

2019-10-11

Pozostające na niskim poziomie notowania ropy naftowej powodują, że tankowanie w...

e-petrol.pl: stabilnie na pylonach

e-petrol.pl: stabilnie na pylonach

2019-10-09

Jak wynika z najnowszego, przeprowadzonego przez e-petrol.pl monitoringu cen pal...

e-petrol.pl: nadal bez podwyżek na stacjach

e-petrol.pl: nadal bez podwyżek na stacjach

2019-10-04

Początek października przyniósł dalszą stabilizację cen paliw na stacjach. W hur...

e-petrol.pl: cenowych niespodzianek ciąg dalszy

e-petrol.pl: cenowych niespodzianek ciąg dalszy

2019-10-02

Chociaż z uwagi na "głodowe" marże stacyjników i chwilowe zatrzęsienie rynkiem n...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.