Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: spora szansa na obniżki

e-petrol.pl
2019-06-07 / 10:54
e-petrol.pl: spora szansa na obniżki

Początek wakacyjnego sezonu wyjazdów może być zaskakująco tani dla tankujących. Wynika to z przenoszenia się na stacje lawinowych obniżek cen hurtowych, które nastąpiły w ostatnim tygodniu.

Wskutek radykalnej polityki celnej administracji prezydenta Trumpa surowiec potaniał o blisko 10 USD na baryłce, co jest główną przyczyną obniżek także na rynku paliw gotowych. Zapewne najbliższy tydzień przyniesie nam pierwsze wynikające stąd spadki w detalu.

200 zł mniej

Od pierwszego dnia czerwca hurtowa cena średnia benzyny 95-oktanowej obniżyła się o blisko 200 zł na metrze sześc. Aktualnie kosztuje ona 3895,6 zł/m sześc. Odmiana 98-oktanowa jest tańsza o ponad 220 zł niż 1 czerwca – dzisiaj lokuje się na poziomie 4138,6 zł/m sześc. W przypadku paliwa dieslowskiego zmiana spadkowa wyniosła ponad 76 zł, a dzisiejsza cena metra sześc. ON to 3860 zł. W cenach oleju opałowego wielkość obniżek to niemal 120 zł – metr sześc. paliwa grzewczego sprzedawany jest dziś w średniej cenie 2456 zł.

Jakie prognozy na najbliższy tydzień?

W tygodniu między 10 i 16 czerwca spodziewamy się wyraźnego obniżenia cen na stacjach - a jednocześnie spadkowe zmiany dają możliwość odbudowy i utrzymania godziwej marży operatorom stacyjnym. Benzyna 98-oktanowa kosztować może 5,40-5,57 zł/l, a najpopularniejsza benzyna Pb95 będzie kosztowała tankujących  5,10-5,25 zł/l. Obniżki cen oleju napędowego będą mogły zapewne dać efekt w postaci zejścia poniżej psychologicznej bariery 5 zł/l. Przewidujemy tutaj ulokowanie się cen w przedziale 4,99-5,14 zł/l. Dla autogazu także możliwe są niewielkie obniżki i tutaj spodziewamy się średniej ceny z przedziału 2,18-2,23 zł/l. 

Zobacz komentarz wideo


OPEC ma problem

Decyzja prezydenta Trumpa o cłach na gospodarkę meksykańską poruszyła w tym tygodniu cenowymi wykresami - jest to bowiem kolejny element takich działań po "wojnie celnej" z Chinami, który może wpłynąć na mniejsze zainteresowanie inwestorów ropą. Tym samym ceny surowca obniżyły się wyraźnie -gatunek Brent przez chwilę notował poziomy poniżej 60 USD za baryłkę. 

W takiej sytuacji członkowie OPEC muszą poważnie przemyśleć dalszy ciąg działań związanych z redukcją podaży, za pomocą którego pieczołowicie "odbudowywali" oni pozycję ropy w ostatnich miesiącach. Polityka USA, które aktualnie wydobywają 12,4 mln baryłek dziennie, a zbliżyć się mają według analityków do 14 mln pod koniec roku, stała się więc źródłem poważnych problemów dla krajów uzależnionych od eksportu surowców. 

Przyćmiony został także medialny wydźwięk problemów Iranu i rebelii Huti, które można było traktować jako czynniki napędzające wzrosty cen. Biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni trzeba jasno stwierdzić, że jeśli OPEC chciałby naprawdę podbić ceny surowca - zmuszony będzie do radykalizacji swojej polityki samoograniczania na tyle, aby wydobywcza aktywność USA przestała być głównym impulsem obniżającym ceny na światowych rynkach.  

Oprac. dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 10-16 czerwca 2019:

Poniedziałek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
  • Wielka Brytania - produkcja przemysłowa
Wtorek 
  • USA - inflacja PPI
Środa
  • USA - budżet federalny
Czwartek
  • Strefa Euro - produkcja przemysłowa
Piątek
  • Chiny - produkcja przemysłowa
  • Japonia - produkcja przemysłowa
  • strefa euro - bilans handlu zagranicznego
  • USA - sprzedaż detaliczna

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: paliwa jednak potaniały

e-petrol.pl: paliwa jednak potaniały

2019-07-17

Polscy kierowcy mają powód do satysfakcji - wszystkie paliwa w bieżącym notowani...

e-petrol.pl: stabilizacja na rynku detalicznym

e-petrol.pl: stabilizacja na rynku detalicznym

2019-07-12

Polscy kierowcy nie muszą jeszcze obawiać się gwałtownego skoku zwyżkowego cen n...

e-petrol.pl: ceny trzymają się mocno

e-petrol.pl: ceny trzymają się mocno

2019-07-10

Zgodnie z przewidywaniami analityków e-petrol.pl w tym tygodniu sytuacja cenowa ...

e-petrol.pl: tankowanie wciąż powyżej 5 złotych za litr

e-petrol.pl: tankowanie wciąż powyżej 5 złotych za litr

2019-07-05

Na początku lipca na polskich stacjach tankowania oba paliwa podstawowe, czyli b...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.